Seminarium i klasztor – wylęgarnie pedofilów

Seminarium i klasztor – wylęgarnie pedofilów

Seminarium duchowne Corpus Christi w Australii w przez wiele lat było ośrodkiem, w którym działała siatka pedofilów w sutannach. W Hiszpanii w klasztorze benedyktynów w Montserrat przez kilkadziesiąt lat dochodziło do przestępstw pedofilskich.

Kardynał George Pell
Kard. George Pell, były rektor seminarium Corpus Christi, został skazany na 6 lat więzienia za przestępstwa pedofilskie

W katolickim seminarium duchownym Corpus Christi w latach 60.-80. działała siatka duchownych wykorzystujących seksualnie dzieci. Księża i seminarzyści wymieniali między sobą informacje o nastolatkach, a następnie zwabiali ich do siebie, molestowali, nierzadko też gwałcili. Potem próbowali zacierać ślady swoich przestępstw. Pedofile w sutannach działali na rozległym obszarze stanu Wiktoria – od wiejskiego regionu Gippsland po stolicę stanu, Melbourne. W latach 80. rektorem seminarium Corpus Christi był ks. George Pell, późniejszy kardynał, który niedawno został skazany na 6 lat więzienia za przestępstwa pedofilskie.

Pamiętam, jak klerycy w salonie [seminarium]  wybierali chłopców, aby ci poszli później z nimi. Jeden z nich wybrał mnie, powiedział  mężczyzna, który przed laty był jedną z ofiar procederu pedofilskiego w katolickim seminarium.

Inny mężczyzna wspomina, że w 1972 roku jako nastoletni uczeń seminarium poszedł do księdza, który miał mu opowiedzieć, „jak zostaje się kapłanem” – tymczasem ksiądz go zgwałcił.

Kryminolog Michael Salter powiedział czasopismu „The Age”, że świadectwa ofiar często zawierają „szczegółowe i wiarygodne oskarżenia księży katolickich, którzy znali się nawzajem i byli w najwyższym stopniu współwinni przerzucania dzieci między sobą”. Dodał, że to, co działo się w „Corpus Christi” było punktem wyjścia do kolejnych tego rodzaju przestępstw w innych miejscach.

Duszpasterz młodzieży przestępcą pedofilskim

W hiszpańskim klasztorze benedyktynów w Montserrat przez dziesiątki lat  dochodziło do przestępstw pedofilskich. Nie wiadomo, ilu było sprawców, sami benedyktyni mówią o dwóch. Jednym z nich był znany i szanowany zakonnik, nieżyjący już duszpasterz młodzieży Andreu Soler.

Zakonnik i pedofil Andreu Soler na tle klasztoru w Montserrat

W latach 1960-2000 zakonnik wykorzystał seksualnie co najmniej kilkunastu nieletnich. Molestował i gwałcił członków katolickiej organizacji harcerskiej oraz chłopców z chóru działającego przy Opactwie Matki Bożej w Montserrat. Według raportu niezależnej komisji, wykorzystywanie seksualne pozostawiło „nieusuwalny ślad emocjonalny i psychologiczny” w psychice ofiar.

Wciąż nie wiadomo, jaka jest skala przestępczości seksualnej wobec nieletnich ze strony duchownych katolickich w Hiszpanii. Ani hiszpański Kościół, ani prokuratura generalna w Madrycie nie posiadają takich danych. W styczniu prokurator generalna Maria Jose Segarra (niezależna od rządu) wezwała ministerstwo sprawiedliwości do opracowania statystyk na temat tego zjawiska, ale do tej pory resort  nie ustosunkował się do jej wniosku.

Źródła: theage.com.au, rtve.es

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Liczba wątków
0 Liczba odpowiedzi w wątkach
0 Followers
 
Przejdź do najczęściej ocenianego komentarza
Przejdź do najpopularniejszego wątku
1 Liczba autorów komentarzy
ALA Autorzy najnowszych komentarzy
najnowszy najstarszy oceniany
ALA

to prosta konsekwencja sytuacji, gdzie sami mężczyźni są, i maja kontakty z dziećmi