Ks. Walerian Słomka, skazany za pedofilię, stracił order państwowy. Zdecydował prezydent

Ks. Walerian Słomka, skazany za pedofilię, stracił order państwowy. Zdecydował prezydent

Skazany za czyny pedofilskie ksiądz Walerian Słomka, emerytowany profesor KUL, stracił Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Decyzję podjął prezydent Andrzej Duda.

„Prezydent RP, postanowieniem z dnia 10 września 2019 r., na podstawie art. 36 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach, pozbawił ks. Waleriana Słomkę Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski” – to cała treść komunikatu na stronie prezydent.pl. Nie podano uzasadnienia tej decyzji. Wymieniony w komunikacie przepis ustawy mówi o tym, że prezydent „ może podjąć decyzję o pozbawieniu orderów i odznaczeń ”, gdy „odznaczony dopuścił się czynu, wskutek którego stał się niegodny orderu lub odznaczenia”.

Można się domyślać, że chodzi o czyny pedofilskie księdza Słomki. Sąd skazał go za to na przeprosiny. Była to jedyna możliwa sankcja; wykazanie winy księdza w procesie karnym nie było możliwe z powodu przedawnienia zarzucanych mu czynów. Nakazanie przeprosin oznacza, że sąd uznał winę byłego wykładowcy KUL. Walerian Słomka nie przyznał się do winy, ale wykonał wyrok sądu:

Przepraszam Piotra Halliopa za naruszenie jego dóbr osobistych w postaci godności oraz nietykalności cielesnej, które nastąpiły w latach 1986–1994, a których dopuściłem się, pełniąc posługę kapłańską.

W maju 2019 roku, już po wyroku sądu, Piotr Halliop złożył w Kancelarii Prezydenta wniosek o pozbawienie Słomki Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Były wykładowca KUL dostał to odznaczenie w 2008 roku od prezydenta Lecha Kaczyńskiego, za „wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej oraz za działalność organizacyjną i społeczną”.

W sprawie księdza Słomki toczyło się również postępowanie kanoniczne. Kilka lat temu ks. Walerian Słomka zeznawał w kurii lubelskiej. Powołał się wtedy na słynną wypowiedź abp. Józefa Michalika o dzieciach, które lgną do księży.

…w nieprzytomności mogłem coś zrobić, ale świadomie nie. Ja go nie gwałciłem. Jeśli bym skrzywdził, to musiałoby to być z wyłączeniem mojej świadomości. Jedynie taka sytuacja była, że ja po obiedzie zawsze szedłem na sjestę, a on mógł do mnie przyjść na górę, bo był wścibski jak dzieciak. Arcybiskup Michalik powiedział przecież, że winę ponoszą też rodzice, bo dziecko jest zaniedbane i samo przytula się do księdza. Ten chłopiec lgnął do mnie.

W środowisku katolickim ksiądz profesor Walerian Słomka jest bardzo szanowany i uważany za autorytet moralny. „Nasz Dziennik” nazwał go „kapłanem niezłomnym” i poświęcił mu okolicznościowy artykuł z okazji 80. urodzin:

Wybitny kapłan i teolog, twórca Lubelskiej Szkoły Duchowości, ks. prof. Walerian Słomka skończył 80 lat, z których ponad 50 poświęcił swojej Alma Mater – Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu. Wczoraj władze uczelni oraz liczne grono przyjaciół i uczniów uczciły tę rocznicę okolicznościowym spotkaniem w auli Jana Pawła II. Były przemówienia, kwiaty, życzenia…

Walerian Słomka wciąż pozostaje księdzem. Decyzją Watykanu został zobowiązany do „intensywnej modlitwy i pokuty” oraz do powstrzymania się od aktywności publicznej. Nie został jednak wydalony ze stanu duchownego.

Źródła: prezydent.pl, wiadomosci.wp.pl, wiadomosci.gazeta.pl, naszdziennik.pl, „Fakty i mity”, nr 32/2014

Dodaj komentarz

avatar