Polski Kościół światowym wyjątkiem?

Polski Kościół światowym wyjątkiem?

0,8 proc. polskich księży to przestępcy pedofilscy – wynika z danych Episkopatu. Oznaczałoby to, że polski Kościół jest wyjątkowy, ponieważ w innych krajach odsetek krzywdzicieli dzieci wśród duchownych katolickich jest wielokrotnie wyższy.

W opublikowanym niedawno raporcie o pedofilii w polskim Kościele nie podano, jaki procent polskich duchownych popełnił przestępstwa seksualne wobec dzieci. Jednak można to łatwo obliczyć – według raportu, w latach 1990-2018 roku sprawcami tych przestępstw było 382 księży i zakonników. Jak powiedział ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, od 1990 roku w Polsce było/jest ok 50 tys. osób duchownych. A więc podana w raporcie liczba przestępców pedofilskich to niespełna 0,8 procent (0,764) polskiego kleru

Wynik jest zaskakująco niski w porównaniu z publikowanymi na Zachodzie danymi na temat pedofilii duchownych katolickich – w USA ten odsetek wynosi 4 proc., w Niemczech 4,4 proc., w Australii 7 proc. Być może rozwiązaniem tej zagadki jest fakt, że w przeciwieństwie do episkopatów państw zachodnich polscy biskupi nie dopuścili do prac nad raportem ekspertów niezależnych od Kościoła.

0,8 proc. - zaskakująco niski odsetek przestępców pedofilskich wśród polskich duchownych w porównaniu do państw zachodnich.

Polski raport powstał na podstawie informacji przesłanych przez diecezjalnych biskupów – tylko od ich dobrej woli i sumienia zależało, jakie to będą informacje. Konferencja Episkopatu Polski nie może tych danych w żaden sposób sprawdzić, nie może też zmusić biskupów do wyjawienia wszystkich informacji, jakie posiadają. W niedawnym raporcie Fundacji „Nie lękajcie się” wymieniono nazwiska aż 24 biskupów, którzy tuszowali kościelną pedofilię. Czy możemy wierzyć, że ci biskupi z własnej woli wyjawią obciążające ich fakty?

Kościół, sporządzając własny raport, stał się sędzią we własnej sprawie. A trudno mieć pełne zaufanie do treści dokumentu przygotowanego przez instytucję, w którą ten dokument uderza.

Źródła: oko.press, nielekajciesie.org.pl

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Liczba wątków
0 Liczba odpowiedzi w wątkach
0 Followers
 
Przejdź do najczęściej ocenianego komentarza
Przejdź do najpopularniejszego wątku
1 Liczba autorów komentarzy
Sowizdrzal Autorzy najnowszych komentarzy
najnowszy najstarszy oceniany
Sowizdrzal
Sowizdrzal

Zaiste, wyjątkowy jest Kościół katolicki w Polsce.
Elitarnym uprzywilejowaniem instytucji.
Immunitetami nietykalności swoich urzędników.
Kosztami utrzymania pana boga idące w dziesiątki miliardów.
Pretensjonalnością wielkości, wielkością amoralności.
Służeniem ,,Pana” za odźwiernego i grzaniem raczek w świetle jego.
To Kościół z epoki feudalizmu!
Ale są już pierwsze symptomy podążania za USA, Australia, Irlandią…W razie opieszałości Zachód przyjdzie do nas.
Stąd ciche Polaków rozmowy, jakoby nasi politycy z PO ściągali Niemców a politycy PiS Jankesów nad Wisłę, bo niewolę obu sojuszników naraz uważają za lżejszą od watykańskiej.
Zaiste, wyjątkowy…