Wezwanie do dekanonizacji Jana Pawła II

Wezwanie do dekanonizacji Jana Pawła II

We Francji dwie katolickie działaczki wezwały do pozbawienia świętości Jana Pawła II. Zarzucają mu, że był „protektorem oprawców” oraz głosił teologię opresyjną wobec kobiet.

Na łamach opiniotwórczego dziennika „Le Monde” ukazał się tekst zatytułowany „Żądamy dekanonizacji Jana Pawła II”. Jego autorkami są publicystka i biblistka Anna Soupa oraz Christine Pedotti, pisarka i redaktorka chrześcijańskiego czasopisma „Témoignage chrétien”, w Polsce znana jako współautorka „Rodzinnej encyklopedii katolickiej”.

We Francji dwie katolickie działaczki wezwały do dekanonizacji Jana Pawła II

Autorki odnoszą się w swoim artykule m.in.  do afery, jaka wstrząsnęła ostatnio francuską opinią publiczną, a która dotyczyła wykorzystywania seksualnego zakonnic przez duchownych. Formułują oskarżenia, że znaczenie kobiet zostało przez Kościół ograniczone do sprawowania funkcji seksualnych.  Winą za ten proceder obarczają Jan Pawła II, który ich zdaniem był „protektorem oprawców w imię racji Kościoła” oraz w swoim nauczaniu o „teologii ciała” kultywował opresyjny ideał kobiety. Maskowała ten proceder papieska wizja kobiety, oparta na postaci Matki Boskiej. „Nadużyciem wobec kobiet jest ta idealizacja, to oszustwo, które maskuje niezliczone dyskryminacje, jakim poddane są kobiety w ich Kościele”, piszą katolickie działaczki.

Nadchodzi „dewojtylizacja” Kościoła?

Tomasz Terlikowski - dewojtylizacja a dekanonizacja
Tomasz Terlikowski: 'dewojtylizacja’, a nie dekanonizacja

Niedawno papież Franciszek opowiedział dziennikarzom anegdotę o tym, że Jan Pawał II nakazał kardynałowi Ratzingerowi zatajenie przestępstw seksualnych w „pewnym zgromadzeniu”. Niektórzy przypuszczali, że chodzi o wykorzystywanie seksualne sióstr zakonnych we francuskiej wspólnocie św. Jana, inni domyślali się, że sprawa dotyczy przestępstw o. Maciala Marciela Degollado, założyciela Legionu Chrystusa. Tak czy owak, historia opowiedziana przez Franciszka jest – zdaniem katolickiego dziennikarza Tomasza Terlikowskiego – elementem budowania nowego, zdecydowanie gorszego wizerunku świętego papieża Polaka. I ma na celu osłabienie nurtu obrony ortodoksji w Kościele, który obecnie działa głównie pod duchowym patronatem św. Jana Pawła II.

Tomasz Terlikowski uważa, że „dewojtylizacja” Kościoła jest możliwa, zwłaszcza w świetle zarzutów o krycie pedofilów przez Jana Pawła II. Ale zdaniem katolickiego dziennikarza, dekanonizacja może być trudniejsza:

Tak się składa, że decyzje papieskie o kanonizacji podejmowane są nieomylnie, a zatem, żeby je unieważnić, trzeba by udowodnić, że Franciszek, a wcześniej Benedykt XVI, zostali świadomie wprowadzeni w błąd przez kapłanów prowadzących proces beatyfikacyjny, a później kanonizacyjny.

Dotychczas żaden święty nie został pozbawiony świętości (niektórych tylko wykreślano z kalendarza liturgicznego). Dekanonizacja nie wydaje się więc prawdopodobna, ale samo jej żądanie jest znaczącym wydarzeniem, zwłaszcza że wypłynęło ze środowiska katolickiego.

Źródła: wpolityce.pl, polskatimes.pl, wiadomosci.gazeta.pl, tygodnik.tvp.pl

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Liczba wątków
0 Liczba odpowiedzi w wątkach
0 Followers
 
Przejdź do najczęściej ocenianego komentarza
Przejdź do najpopularniejszego wątku
1 Liczba autorów komentarzy
Sowizdrzal Autorzy najnowszych komentarzy
najnowszy najstarszy oceniany
Sowizdrzal
Sowizdrzal

Wyrazy ubolewania dla francuskich działaczek katolickich z powodu…nieudolnej próby dekanonizowania patrona kościelnych pedofilów.
Zarzutem doprowadzenia kultu Marii do absurdu, co przełożyło się na ,,niezliczone dyskryminacje kobiet” można budować następny pomnik JP II w patriarchalnym wciąż świecie, ale nie obalać stawiane mu bałwochwalczo dotychczas.
-Tuszowanie pedofilii w Kk. oraz nietolerancja wobec gejów, co pociągnęło za sobą liczne ofiary.
-Utożsamianie stosowania prezerwatyw ze zbrodniami nazizmu, doprowadzające do eksplozji HIV.
-Kultywowanie Opus Dei (katoliccy terroryści) czy kolaboracji z nazistami (kanonizowanie Stepinaca).
To są zarzuty właściwego kalibru dla powtórki gdańskiego aktu sprawiedliwości-usuwania inkryminowanych szkodników z cokołów.
Chyba, że potraktujemy oskarżenia pań Pedotti i Soupa jak rzucona śnieżynkę mającą wywołać lawinę.