Ks. Walerian S. ma przeprosić za gwałty i molestowanie

Ks. Walerian S. ma przeprosić za gwałty i molestowanie

Emerytowany wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. Walerian S. pozwany za molestowanie ma przeprosić swoją ofiarę. Taki wyrok zapadł przed Sądem Apelacyjnym w Lublinie.

W 2014 r. Piotr Halliop z Lublina ujawnił w liście do lubelskiej Kurii Metropolitalnej i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, że jako dziecko był molestowany i dwukrotnie zgwałcony przez księdza Waleriana S. To emerytowany profesor KUL, ale też przyjaciel rodziców pana Piotra.

Piotr Halliop, ks. Walerian Słomka
Piotr Halliop po wygranej sprawie w sądzie – i jako dziecko w objęciach księdza Waleriana S.

Pokrzywdzony walczył o pół miliona złotych zadośćuczynienia, ale w 2016 roku sąd oddalił jego powództwo, twierdząc, że roszczenie uległo przedawnieniu.

Wina księdza

Halliop domagał się więc przeprosin od księdza. Sąd pierwszej instancji uznał, że duchowny ma przeprosić jako osoba prywatna, a nie jako ksiądz. Poszkodowany odwołał się od tego wyroku i wygrał sprawę – sąd apelacyjny orzekł, że Walerian S. ma przeprosić swoją ofiarę jako ksiądz, a nie osoba prywatna.

Adwokat księdza Rafał Kalbarczyk przed sądem starał się dyskredytować poszkodowanego – twierdził m.in, że powodem działań 36-latka jest motyw finansowy. Zarzucał mu skłonność do konfabulacji i odnosił się do jego stanu psychicznego. Wnosił o oddalenie powództwa – sąd jednak nie podzielił tej opinii.

Nakazanie przeprosin oznacza przede wszystkim to, że sąd uznał winę Waleriana S., który od początku wszystkiemu zaprzeczał. Wykazanie winy księdza w procesie karnym było jednak niemożliwe z powodu przedawnienia zarzucanych mu czynów.

„Chłopiec lgnął do mnie”

abp Józef Michalik, ks Walerian S.

Podczas postępowania, które przeprowadziła w tej sprawie lubelska kuria ksiądz Walerian S. złożył obszerne wyjaśnienia. Powołał się m. in. na  znaną wypowiedź abp. Józefa Michalika.

…w nieprzytomności mogłem coś zrobić, ale świadomie nie. Ja go nie gwałciłem. Jeśli bym skrzywdził, to musiałoby to być z wyłączeniem mojej świadomości. Jedynie taka sytuacja była, że ja po obiedzie zawsze szedłem na sjestę, a on mógł do mnie przyjść na górę, bo był wścibski jak dzieciak. Arcybiskup Michalik powiedział przecież, że winę ponoszą też rodzice, bo dziecko jest zaniedbane i samo przytula się do księdza. Ten chłopiec lgnął do mnie.

Źródła: www.dziennikwschodni.pl, „Fakty i mity”, nr 32/2014

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Liczba wątków
2 Liczba odpowiedzi w wątkach
0 Followers
 
Przejdź do najczęściej ocenianego komentarza
Przejdź do najpopularniejszego wątku
3 Liczba autorów komentarzy
o.MisjonarzSowizdrzalbronx Autorzy najnowszych komentarzy
najnowszy najstarszy oceniany
o.Misjonarz
o.Misjonarz

Ks. prof. dr hab. Walerian Słomka, emerytowany profesor KUL, kierownik sekcji teologii duchowości i Katedry Teologii Życia Wewnętrznego oraz Katedry Historii Duchowości na Wydziale Teologicznym KUL.
Data święceń – 22 grudnia 1956
Data urodzenia – 1933 w Ładzie

Sowizdrzal
Sowizdrzal

Za jeden gwałt przeprosiny. Za wielokrotny zesłanie na peryferie tj. Dominikana-zasobny rezerwuar narybku dla azylantów z pierścieniem rybaka. Za całokształt pedofilii duchowieństwa nad Wisłą cmok od Franco Uno.
Osobliwe poczucie sprawiedliwości.
Wobec niegdysiejszego statusu kleru wyłączonego spod jurysdykcji świeckiej to jednak postęp.
Przeprosiny za zwyrodniały czyn sprokurowany przez Kościół katolicki. Wieje trądem z pałacu sprawiedliwości.

Arcy Michalik. Trzeba mieć charakter Heroda, żeby naturalnym lgnięciem dzieci do dorosłych usprawiedliwiać zwyrodnienie.
,,I dowodzić, że król Herod
dobroczyńcą był dla sierot”.

bronx
bronx

Pedofil kościelny ma w PL silne wsparcie, politycy są sklerykalizowani, nie ma nadziei. Polska będzie jeszcze długo ostatnim bastionem kościelnych pedofilów. Wszędzie zrobili już z tym świństwem porządek, ale u nas czarno to widzę.

Sowizdrzal
Sowizdrzal

Też jestem realistą. Więc uważam, że cywilizowane formy rozliczenia urzędników Kk. nie mają szans. Opór sklerykalizowanej materii nie do przezwyciężenia.
Potrzebny wstrząs, który wytrąci laikat z hipnozy sakralizowaniem Kościoła i nietykalnością księży. Jakiś dramat indukowany kleszą pedofilią. Lub prozaiczny odpływ wiernych od ołtarzy a z nimi tacowego.
Może nim być dojrzewająca w narodzie świadomość rozrachunku nie z ichnim bogiem, tylko z łamiącą prawo stanowione instytucją kościelną i jej występnymi kapłanami.
Skoro w innych krajach nastąpiło przebudzenie?