W Kościele katolickim problem z pedofilią jest największy

Statystyki pokazują, że przypadki molestowania zdarzają się również wśród innych wyznań, ale w Kościele katolickim problem jest zdecydowanie największy. Udostępnij

– mówi Matthias Katsch, jeden z liderów światowego ruchu obrony praw ofiar Kościoła.

Matthias Katsch - jeden ksiądz pedofil zwykle ma wiele ofiar

Dlaczego słyszymy o organizacjach skupiających ofiary księży katolickich, a nie ofiary sprawców reprezentujących inne zawody i środowiska? Niemiecki działacz antypedofilski Matthias Katsch tak odpowiada na to pytanie:

Kiedy w 2010 roku zaczęliśmy nagłaśniać przypadki molestowania i pokazywać zeznania ofiar, uruchomiony został telefon, pod który można było zgłaszać tego typu przypadki z całych Niemiec. Niezależnie od tego czy sprawcą był ksiądz czy np. nauczyciel. Rozdzwoniły się telefony. (…) Sprawcami zdecydowanej większości przypadków byli księża katoliccy.

Katsch podkreśla, że nie jest to jego opinia, lecz  wymowa liczb. Ze zgłoszeń wynika, że przypadki wykorzystywania seksualnego dzieci mają miejsce również gdzie indziej, lecz zdecydowanie najwięcej jest ich w Kościele katolickim.

Gdy przez telefon zgłaszały się ofiary pedofilów, często zdarzały się sytuację, że wiele osób wskazywało na tego samego księdza. Wyłania się więc taki schemat: ksiądz gwałci pierwsze dziecko i nie spotyka go żadna kara, a więc gwałci następne, potem kolejne i tak dalej. Natomiast wśród sprawców z innych grup zawodowych schemat najczęściej był inny: jeden sprawca – jedna ofiara. Jeśli ktoś seksualnie wykorzystywał dziecko, to najczęściej przestępstwo się wydawało, a sprawca był karany i nie miał więcej dostępu do dzieci.

Ale kiedy podobne sprawy wychodziły na jaw w Kościele, to kościelne reakcje były odmienne niż w innych środowiskach. Na przykład w środowisku szkolnym  sprawca był usuwany z zawodu i stawał przed sądem.  Natomiast w Kościele katolickim reakcją było przeniesienie do innej parafii lub diecezji, albo do innego kraju. Ksiądz sprawca przenosił się i w nowym miejscu gwałcił następne dziecko, mówi Katsch. Inaczej niż np. szkoła, Kościół jest organizacją globalną i wykorzystuje to dla ochrony przestępców pedofilskich – często się zdarza, że ksiądz pedofil jest przerzucany do innego kraju, na inny kontynent.

Dlaczego Kościół powinien płacić ofiarom księży - Matthias Katsch
Matthias Katsch, jeden z liderów światowego ruchu walczącego o prawa ofiar kościelnej pedofilii wyjaśnia, dlaczego Kościół powinien płacić ofiarom odszkodowania.

Matthias Katsch podkreśla, że Kościół jako instytucja jest odpowiedzialny za wykorzystywanie seksualne dzieci przez katolickich duchownych : To nie jest tak, jak mówi wielu reprezentantów Kościoła, że winę ponosi nie Kościół, tylko konkretna osoba, która molestowała. To w strukturach i organizacji Kościoła tkwi przyczyna powtarzających się aktów molestowania wobec dzieci. A Kościół z trudem przyjmuje do wiadomości, że ma braki systemowe w swojej organizacji.

Źródła: www.newsweek.pl, oko.press

Dodaj komentarz

avatar