Uwolnić Polskę od Kościoła – protest w Święto Niepodległości

Polska nie będzie niepodległa, dopóki nie wyzwoli się spod wpływu Kościoła katolickiego – mówili uczestnicy manifestacji zor­ga­ni­zo­wa­nej w Krakowie w Święto Niepodległości.

Jednym z akcentów krakowskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości był protest organizacji Dość Milczenia przeciwko zależności polskiego państwa od Kościoła katolickiego. Polska wolna od Kościoła!, krzyczeli manifestanci zgromadzeni pod pomnikiem Adama Mickiewicza.

Polska wolna od Kościoła - 1

Biznes z Kościołem katolickim, w który zdecydował się wejść Mieszko I, trwa już ponad tysiąc lat. Skutki tej transakcji wiązanej trwają do dzisiaj, mówiła jedna z organizatorek, Katarzyna Wójtowicz. Opowiedziała o negatywnym wpływie Kościoła katolickiego na historię naszego kraju; wskazywała, w jakim stopniu działalność Kościoła przyczyniła się do polskich klęsk narodowych. 

Wierni nie wytrzymali

Krytyka Kościoła katolickiego często wyzwala agresywne reakcje u wiernych – nie inaczej było tym razem. W czasie wypowiedzi Katarzyny Wójtowicz kilka osób próbowało pozbawić ją mikrofonu, czemu kres położyła dopiero interwencja policji.

Polska wolna od Kościoła - 2

Kolejna mówczyni, Katarzyna Łukasik powiedziała, że manifestacja odbywa się w rocznicę odzyskania niepodległości, ponieważ uważamy, że Polska nie będzie niepodległa, dopóki nie wyzwoli się spod wpływu Kościoła katolickiego.

Wypowiedzieć konkordat

Ideologiczny wpływ Kościoła na służbę zdrowia opisywała Anna Sikorska, wskazując m.in. na istnienie klauzuli sumienia, zakaz aborcji czy eutanazji. Mówiono również o konieczności wypowiedzenia konkordatu oraz rozliczenia się Kościoła z przestępstw pedofilskich i ich systemowego tuszowania.

Polska wolna od Kościoła - 3

Gdy zakończyły się przemówienia pod pomnikiem Mickiewicza, manifestujący przeszli w pochodzie pod pałac biskupi przy ul. Franciszkańskiej. Na ogrodzeniu pałacu zawiesili dziecięce buciki, przypominając w ten sposób o kościelnej pedofilii.

Źródła: gazetakrakowska.pl, krakow.wyborcza.pl

Dodaj komentarz

avatar