Totalitarne myślenie Kościoła

Totalitarne myślenie Kościoła

Rys totalitaryzmu dostrzega filozof Tomasz Stawiszyński w po­dej­ściu Kościoła katolickiego do własnych przestępstw pedofilskich. Ujawnianie tych przestępstw nigdy nie było wolą hierarchów – dokonuje się ono dzięki czynnikom spoza Kościoła.

Sąd Najwyższy Pensylwanii w sierpniowym raporcie wymienił ponad 300 duchownych katolickich, którzy skrzywdzili ponad tysiąc dzieci. To kolejny raport, kolejna historia, komentuje Tomasz Stawiszyński. Przypomina, że potężne skandale związane z Kościołem katolickim wybuchały już w innych krach. Ukazało się wiele raportów, z których wynika, że ukrywanie kościelnych przestępstw pedofilskich ma charakter globalny. Jest to proceder, który występuje w całym Kościele, a nie tylko w poszczególnych krajach czy diecezjach.

Tomasz Stawiszyński

Filozof Tomasz Stawiszyński: Kościół systemowo ukrywa
swoje przestępstwa wobec dzieci

Maszyna do tuszowania faktów

Kościół katolicki to systemowa, zorganizowana maszyna do eksploatowania i nadużywania, a następnie tuszowania faktów, mówi Stawiszyński. Zwraca uwagę, że w żadnej innej sferze  życia społecznego nie występuje taka instytucjonalizacja przemocy i tak przemyślny mechanizm jej ukrywania. Przy czym Kościół nie podlega praktycznie żadnym regularnym procedurom kontroli społecznej i prawnej. A do tego opowiada jeszcze o dobru i transcendencji.

Zdaniem filozofa, to jest coś więcej niż patologia. Wiadomo już, że od kilkudziesięciu lat przestępstwa seksualne księży na dzieciach były tuszowane nie tylko przez lokalne diecezje i lokalnych hierarchów, ale również przez sam Watykan. Istniała cała wypracowana procedura, w ramach której księża, którzy gwałcili i molestowali dzieci, byli przenoszeni do innych parafii i nie ponosili żadnych konsekwencji za swoje przestępstwa. To jest przerażające, że o tym wiedziano i w sposób systematyczny ukrywano te fakty, podkreśla Stawiszyński.

Bierność lub nieskuteczność papieży

Filozof zaznacza, że Jan Paweł II całkowicie ignorował napływające do Watykanu doniesienia o seksualnym wykorzystywaniu dzieci przez ka­to­lic­kich duchownych, a więc swoich podwładnych. Co więcej, niektórych szczególnie okrutnych przestępców pedofilskich – takich jak kard. Hans Hermann Groër i ks. Marcial Maciel Degollado – Karol Wojtyła wręcz premiował i awansował.

Kolejny papież, Benedykt XVI, intensywniej zaczął zajmować się pedofilią w Kościele. Wydał instrukcję, w której pouczał biskupów, jak powinni postępować z księżmi popełniającymi tego rodzaju przestępstwa. Zapomniał jednak o najważniejszym zaleceniu. Zabrakło oczywistej dyspozycji i instrukcji, żeby powiadamiać organy ścigania, mówi Tomasz Stawiszyński.

Kościelny totalitaryzm

Stawiszyński zaznacza, że Kościół traktuje przestępstwa pedofilskie kleru jako swój wewnętrzny problem. Najchętniej zajmowałby się tym problemem wyłącznie we własnym środowisku, dlatego wypracował mechanizm uciszania ofiar i przenoszenia księży. Wśród hierarchów zawiadujących Kościołem funkcjonuje przekonanie, że dobro instytucji zawsze stoi ponad dobrem jednostek. Dlatego lepiej uciszać wszystkie historie, które mogłyby osłabić pozycję Kościoła, a ofiary zadowolić odszkodowaniami, tłumaczy filozof.

W jego ocenie, przerażać może to, że interes Kościoła ma być ważniejszy niż dobro ludzi. To jest przerażające, bo to jest charakterystyczne dla totalitarnych sposobów myślenia, mówi Stawiszyński. Przypomina, że państwa totalitarne i instytucje tych państw tak właśnie o sobie myślały – że są ważniejsze niż jednostki. W Kościele katolickim jest dokładnie to samo.

Źródła: www.tokfm.pl, www.tvn24.pl

7
Dodaj komentarz

avatar
4 Liczba wątków
3 Liczba odpowiedzi w wątkach
0 Followers
 
Przejdź do najczęściej ocenianego komentarza
Przejdź do najpopularniejszego wątku
7 Liczba autorów komentarzy
TadeuszMarekTadeuszRobertateizm.info.pl Autorzy najnowszych komentarzy
najnowszy najstarszy oceniany
Tadeusz
Tadeusz

https://www.pch24.pl/ja-katolik–czeka-nas-kara-boza-,71462,tv.html To pod tym adresem( jak powyżej) wpisałaem – Panie Krystianie Kratiuk, przypomina Pan tzw. prawdę wiary: ,,Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze”. Czy pomyślał Pan o papieżu Janie Pawle II? Za jakie zło został ukarany chorobą, cierpieniem, bo nie zaprzeczy Pan, że cierpiał nie tylko przed śmiercią. A zatem fakty przeczą owej ,,prawdzie wiary”. Pierwsze zdanie Pańskiej wypowiedzi, (cytuję) – ,,grozi nam wszystkim kara Boża”. Sądzę, że ma Pan na myśli prześladowania, choroby, cierpienia. Zgoda, możemy to postrzegać jako karę, ale na pewno nie Bożą. Pan ma mentalność średniowiecznego kaznodziei i straszy Pan… Czytaj więcej »

Tadeusz
Tadeusz

Ręce opadają… Dawno nie czytałem większych bzdur. Zrobiła się jakaś moda na opluwanie Kościoła i obrażanie katolików. To jest niszczenie naszej cywilizacji opartej na wartościach chrześcijańskich. Grunt pod szariat będzie gotowy… Naprawdę chcecie mieć w Polsce kalifat?

rexx
rexx

Kościół i totalitaryzm? Proszę bardzo:
„Kościół katolicki przez piętnaście stuleci traktował Żydów jak szkodników, zamykał ich w gettach i tak dalej, ponieważ zorientowano się czym są Żydzi. () Ja odwołuję się do tych piętnastu stuleci”.
Adolf Hitler na Konferencji Episkopatu Niemiec w Berlinie, 1933

jamos
jamos

Jan Paweł II codziennie rozmawiał z Bogiem. Dlaczego Bóg mu nie powiedział o pedofilii w Kościele?

ateizm.info.pl

Widocznie dla Boga dobro Kościoła też priorytetem. W końcu to jego Kościół, a papież jest tylko ziemskim zarządcą.

Robert
Robert

JP2 dobrze wiedział o pedofilii i tuszował skandale. Na Zachodzie mówi się o tym o dawna. W Polsce o JP2 można mowić wyłącznie dobrze.

Marek
Marek

Bo to była rozmowa do obrazu. A obraz do Niego ani razu