Sutanna i rewolwer, czyli księża na strzelnicy

W Starym Chrząstowie otwarto strzelnicę westernową. Ponieważ w Polsce żadne otwarcie nie może obyć się bez księdza i kropidła, na strzelnicy pojawili się dwaj katoliccy duchowni.

Zdjęcie księży-rewolwerowców stało się już przebojem internetu. Książa Michał Ciećwierz i Radosław Furmański, zaproszeni na otwarcie strzelnicy, poza tradycyjnym święceniem terenu postanowili skorzystać z dobrodziejstw obiektu. Strzelali do balonika zawieszonego na biało-czerwonej wstędze. Zostali sfotografowani w oparach dymu po oddaniu strzału.

Księża z rewolwerami na strzelnicy
Księża Michał Ciećwierz i Radosław Furmański chwycili za broń

Ksiądz Michał Ciećwierz wyjaśnił, że wypełnił wolę organizatorów, którzy poprosili go o święcenie i modlitwę. Sam na co dzień nie strzela i nie namawia do strzelania. Czemu więc zrobił wyjątek? Tego nie zdradził. Drugi ksiądz jest zawodnikiem strzelectwa sportowego i sędzią sportowym.

Fotografia strzelających księży wywołała liczne komentarze internautów. Przeważają głosy krytyczne, choć są tacy, którzy bronią kapłanów. Niektórych zdumiewa święcenie takiego obiektu jak strzelnica. Wielu było oburzonych, gdyż odczytywało zdjęcie jako strzelanie do wstęgi o barwach narodowych. Prostuje to autor zdjęcia, Krzysztof Jarczewski: Do balonika! Nie do flagi narodowej, nie do godła polskiego. Bo to są idiotyzmy, co ludzie wypisują.

Kilka opinii czytelników portalu wpolityce.pl:

● Kapłan z bronią w ręku to kuriozum i wyjątkowo źle się kojarzy.

● Czyżby resztki rozumu odebrało ? Na takie obrazki czyhają entuzjaści filmu ” kler „.

● Każda broń w rękach ludzi, a księży szczególnie, razi tylko neoliberalne lewactwo.

● Fajny pomysł, gratuluję! (A wy się smętni nudziarze bujajcie)

Niektóre komentarze z portalu gazeta.pl:

● Święcenie strzelnicy. Jezu, czy Ty to widzisz? 

● Fatalnie wygląda ksiądz strzelający z pistoletu.

● Bardziej mnie bulwersuje ksiądz na etacie wojska.

● Różne sceny były w „Klerze”, ale na taką to nie wpadli…

Co wolno w sutannie? Decyduje sumienie księdza

Głos w tej sprawie zabrał również rzecznik diecezji łódzkiej, ks. Paweł Kłys. Zaznaczył, że sutanna zobowiązuję noszącego ją duchownego do godnego zachowania. Nie wiadomo jednak, co konkretnie oznacza to zobowiązanie, bo – jak powiedział rzecznik – kościelne prawo nie precyzuje, co można robić w sutannie, a co jest niestosowne. Według rzecznika, każdy ksiądz we własnym sumieniu ustala sobie, co mu wolno, a czego nie.

Sam rzecznik diecezji też kiedyś dał się sfotografować w dość nietypowej sytuacji, ubrany w sutannę.

Ksiądz Paweł Kłys
Ks. Paweł Kłys: w sutannie należy zachowywać się godnie

Źródła: dzienniklodzki.pl, fakty.tvn24.plwpolityce.pl, buzz.gazeta.pl

Dodaj komentarz

avatar