80 procent Polaków chce, by Kościół płacił za pedofilię księży

Ogromna większość Polaków uważa, że Kościół katolicki w Polsce powinien ponosić finansową odpowiedzialność za przestępstwa na dzieciach, popełnianie przez duchownych – wynika z najnowszego sondażu. 

Sondaż przeprowadzony dla „Faktów” TVN i TVN24 wykazał, że 80 procent badanych chce, aby Kościół odpowiadał za przestępstwa pedofilskie księży: 63 procent odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a 17 procent „raczej tak”.

13 procent ankietowanych nie chce finansowej odpowiedzialności Kościoła – 6 procent wybrało odpowiedź „zdecydowanie nie”, a 7 procent „raczej nie”. Również 7 procent osób odpowiedziało, że nie ma zdania w tej sprawie. 

Sondaż - czy Kościół powinien płacić za przestępstwa pedofilskie księży

Sondaż przeprowadzono po tym, gdy sąd przyznał kobiecie gwałconej i więzionej w dzieciństwie przez księdza milion złotych i dożywotnią rentę, obciążając zapłatą zakon, do którego należał przestępca (link). To precedensowy wyrok, bo po raz pierw­szy or­ga­ni­za­cja koś­ciel­na po­niosła od­po­wie­dzial­ność za przes­tęp­stwa księ­dza.

Prof. Jan Hartman

Prof. Jan Hartman: przestępstwa seksualne księży nie są ich prywatną sprawą

Powiedziane zostało głośno i wyraźnie, że przestępstwa seksualne księży – jeśli popełniane są w kontekście relacji ksiądz–wierny – nie są ich „prywatną sprawą” i „prywatnym grzechem”, z którymi Kościół nie ma nic wspólnego i za które księża powinni odpowiadać wyłącznie jako osoby prywatne, komentował wyrok prof. Jan Hartman. Jego zdaniem, kiedy Kościół mówi o wyłącznej odpowiedzialności księdza, to stosuje linię obrony, która jest cyniczna i oburzająca moralnie.

Kościół nie chce płacić ofiarom księży pedofilów

Bp Tadeusz Pieronek

Bp Tadeusz Pieronek: sprawiedliwość postawiona na głowie

Do tej pory Kościół zdecydowanie bronił się przed wypłatą odszkodowań ofiarom przestępców w sutannach, a z ostatnich wypowiedzi księży i biskupów wynika, że nadal zamierza się bronić.

To byłoby po prostu niesprawiedliwe, mówi ks. Jacek Prusak, pytany o to, czy Kościół powinien płacić za przestępstwa osób duchownych. Dominikanin o. Paweł Gużyński uważa, że takie „automatyczne” rozszerzanie odpowiedzialności jest niesłuszne. Zdaniem biskupa Tadeusza Pieronka, finansowe obciążanie Kościoła oznaczałoby, że sprawiedliwość została postawiona na głowie

Źródła: fakty.tvn24.pl,  www.polityka.pl

Dodaj komentarz

avatar