Mapa kościelnej pedofilii w Polsce

Powstała interaktywna mapa kościelnej pedofilii w Polsce. Przygotowała ją fundacja „Nie lękajcie się”, skupiająca ofiary księży pedofilów. Mapa zawiera dane na temat skazanych duchownych, świadectwa ofiar oraz publikowane w mediach informacje o pedofilskich przestępstwach księży. 

Oto interaktywna mapa autorstwa fundacji „Nie lękajcie się”. Na mapie ujęto 259 ofiar, 63 skazanych sprawców i 50 spraw opisanych przez media (najczęściej niewyjaśnionych). Po kliknięciu na dany symbol otwiera się karta z informacją. Episkopat odmawiał współpracy

Tą mapą chcemy otworzyć szeroką dyskusję na temat problemu, mówi posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Wyjaśnia, że mapa nie zawiera wszystkich przypadków, ponieważ skala kościelnej pedofilii nie jest znana.

Za każdym razem, kiedy próbowaliśmy w tej sprawie współpracować z Episkopatem, był mur, opowiada posłanka. Kiedy miesiąc temu ogłosiliśmy, że chcemy opublikować taką mapę, nagle się okazało, że strona kościelna też będzie nad tym pracować. Mamy podejrzenia, że mapa Episkopatu będzie się opierać na naszych materiałach. Jeżeli będzie jakakolwiek reakcja ze strony Kościoła, to będzie to niestety dopiero pierwsza reakcja.

Zdaniem posłanki, konieczne są zmiany w polskim prawie. Nie może być tak, żeby kwestia molestowania seksualnego podlegała prze­daw­nie­niu, po­wie­dzia­ła Joanna Scheuring-Wielgus.

Autorzy mapy zwracają uwagę, że ogromna większość przestępstw seksualnych wobec dzieci nigdy nie wychodzi na światło dzienne. Na tym polega specyfika tych przestępstw. Gdy tego rodzaju czyny popełniane są przez osoby duchowne, tabuizacja problemu jest jeszcze większa ze względu na pozycję społeczną i autorytet sprawców. 

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dodaj komentarz

avatar