Film „Kler” zablokowany w Ostrołęce

Głośny film „Kler” Wojciecha Smarzowskiego nie zostanie pokazany w jedynym kinie w Ostrołęce. „W mieście, którego patronem jest św. Jan Paweł II, nie ma miejsca na filmy ukazujące Kościół w złym świetle” – pisze portal www.moja-ostroleka.pl

Kler, film Wojciecha Smarzowskiego

Ostrołęckie kino „Jantar” nieoficjalnie informuje, że nie będzie wyświetlać „Kleru”. Przyczyn tej decyzji nie podano. Lokalny portal przesłał dyrekcji kina pytanie w sprawie wyświetlania tego filmu. Kierownik kina przez tydzień nie znalazł czasu, by odpowiedzieć. 

Film „Kler” wejdzie na ekrany kin 28 września. Pokazuje on polskie duchowieństwo z mało pozytywnej strony, porusza tematy niewygodne, trudne, objęte zmową milczenia – co nie podoba się środowiskom związanym z Kościołem. Z kolei kino „Jantar” należy do Ostrołęckiego Centrum Kultury, podległego prezydentowi miasta Januszowi Kotowskiemu. Prezydent jest członkiem PiS, teologiem i absolwentem Akademii Teologii Katolickiej, a przed laty pracował też jako katecheta. Według portalu wp.pl, to właśnie prezydent miasta ma dyktować repertuar kina w Ostrołęce.

Cenzura w Ostrołęce

Ostrołęckie Centrum Kultury już wcześniej zablokowało skandalizujący film „50 twarzy Greya”. OCK początkowo milczało w tej sprawie, później twierdziło, że to wymagania dystrybutora były powodem, aby filmu nie wyświetlać. Jednak okazało się to nieprawdą, a kierownik kina przepraszał publiczność i dystrybutora za podawania nieprawdziwych informacji.  

Mieszkańcy Ostrołęki są oburzeni blokadą filmu „Kler”, czemu dają wyraz na lokalnym portalu www.moja-ostroleka.pl. Oto niektóre głosy:

• Za kogo się oni uważają? Jak ktoś ma ochotę, to powinien sobie obejrzeć ten film. Co to jest za cenzura?
• Tak wygląda wolność i demokracja pod butem instytucji na wskroś niedemokratycznej, gotowej przejmować kolejne obszary państwowości, czekającej tylko na społeczne przyzwolenie.
• Taki film dokumentujący poczynania księży w czasie kampanii wyborczej mógłby zaszkodzić naszej władzy, pokazując wyborcom mechanizmy manipulacji przez Kościół.

Zdaniem portalu wp.pl, cenzura w Ostrołęce dowodzi, że pomysł wycofania „Kleru” z kin, jaki rzuciła posłanka Anna Sobecka jest możliwy do zrealizowania. Przynajmniej w miejscowościach, gdzie kina podlegają władzy samorządowej i nie należą do którejś z wiodących sieci. Natomiast prywatni operatorzy zacierają ręce, bo spodziewają się kolosalnych wpływów i rekordowej frekwencji.

Źródła: www.moja-ostroleka.pl, wp.pl 

Dodaj komentarz

avatar