Telewizje w Polsce nie chcą filmu o pedofilii w polskim Kościele

Dziennikarz Tomasz Sekielski pracuje nad reportażem o pedofilii w polskim Kościele katolickim. Pieniądze na realizację filmu zbiera w internecie, bo polskie stacje telewizyjne odmówiły finansowania projektu.

Ludzie mówili mi: „rozumiesz, takie czasy, taka sytuacja”, opowiada Tomasz Sekielski  o rozmowach z różnymi stacjami telewizyjnymi. Klepali mnie po plecach, życzyli powodzenia i… odmawiali finansowania. Przy takich wpływach, jakie ma Kościół w Polsce, także tych politycznych, dla nich to niewygodny temat. Te wpływy, zdaniem Sekielskiego, jeszcze bardziej się umocniły ze względu na to, jaka partia rządzi dziś w Polsce. Nie wszyscy chcą się więc wikłać w taką tematykę.

W tej sytuacji twórca filmu sam zbiera pieniądze na swój projekt, korzystając z internetowej platformy Patronite.pl. Zebrał już ponad 220 z 300 tysięcy złotych, potrzebnych na dokończenie reportażu. Dzięki Patronite prace są na bieżąco spokojnie finansowane. Jestem szalenie zadowolony z odzewu, z jakim spotkał się mój apel, mówi dziennikarz. Z tych pieniędzy opłacane są ekipy zdjęciowe i praca redakcji, która weryfikuje zebrane materiały i zeznania świadków.

Nagrywamy wywiady z ofiarami księży, mówi Sekielski. Chcę, żeby wszystkie osoby w tym filmie wystąpiły ze swoją twarzą, żeby nie zarzucono mi, że wynająłem statystów, że to podstawione osoby, a mój film to nagonka na Kościół. To musi być wiarygodne.

Dziennikarz opowiada, że dzięki tym rozmowom dowiaduje się, jak funkcjonował w Kościele mechanizm zmowy milczenia i w jaki sposób tuszowano przestępstwa pedofilskie. Mówi, że spotkał już kilkadziesiąt osób skrzywdzonych przez katolickich duchownych. Dzięki nim poznaję nazwiska prawników, którzy obsługują Kościół i „załatwiają” sprawy pedofilskie. Wiem też, gdzie i jacy księża są przenoszeni. 

Twórca filmu zapewnia, że nie wahał się podjąć tego tematu, bo ma wrażenie, że Polacy dojrzewają do tego, aby poznać pełną prawdę na temat kościelnych przestępstw pedofilskich. Nie tylko poznać, ale wręcz zażądać od Kościoła, aby zaczął się uczciwie rozliczać z pedofilii.

Sekielski mówi, że jego dziennikarskie śledztwo jeszcze trochę potrwa i przewiduję, że reportaż o kościelnej pedofilii będzie miał premierę w marcu lub kwietniu 2019 roku. Skoro telewizje filmu nie chcą, więc reportaż nie pojawi się w żadnej polskiej stacji, natomiast będzie można go obejrzeć za darmo na YouTube.

Źródło: www.o2.pl

Dodaj komentarz

avatar