Czy Kościół powinien płacić za pedofilię? Komentarze po przełomowym wyroku sądu

Kobiecie gwałconej w dzieciństwie przez katolickiego księdza sąd przyznał milion złotych odszkodowania i dożywotnią rentę. Zapłacić ma zakon, do którego należy ksiądz pedofil. To pierwszy taki wyrok w Polsce. Nie jest on jednak prawomocny, a zakon złożył apelację.

Do tej pory Kościół nie chciał płacić odszkodowań ofiarom klerykalnej pedofilii, skutecznie przekonując polskie sądy, że wyłączną odpowiedzialność ponoszą sami księża pedofile. Do zobowiązań finansowych Kościół nie może się poczuwać, odsyłamy do winowajcy, mówił sześć lat temu arcybiskup Józef Michalik, ówczesny przewodniczący Episkopatu. 

Kościół liczy, że ludzie zapomną

Prof. Józef Baniak

Prof. Józef Baniak: pozorowane działania Kościoła

Takie stanowisko Kościoła, zatrudniającego księży i zakonników we własnych strukturach należy uznać za błędne i niesprawiedliwe, komentuje prof. Józef Baniak, socjolog religii z UAM w Poznaniu. Jego zdaniem, jest to również stanowisko niemoralne i obłudne, ponieważ Kościół  jako pracodawca odpowiada za postępowanie i działania swoich pracowników – duchownych i świeckich. Ponosi też pełną odpowiedzialność za czyny pedofilskie i inne niemoralne zachowania księży i zakonników, dodaje prof. Baniak.

Profesor zwraca uwagę na pozorowane działania Kościoła w sprawie pedofilii. Przypomina, że biskup poznański dopiero pod naciskiem opinii publicznej i mediów uruchomił kościelną procedurę przeciwko księdzu, który gwałcił dziewczynkę. Jednak ksiądz nadal nie został usunięty ze stanu duchownego. Opóźnianie reakcji Kościoła w tej wstydliwej i trudnej moralnie dla niego sprawie jest raczej taktyczne i pozorowane, nastawione na przeczekanie. Z myślą, że ludzie o niej zapomną, mówi prof. Baniak

Władza idzie ręka w rękę z Kościołem

Prof. Monika Płatek

Prof. Monika Płatek: uderzenie Kościoła po kieszeni

Tylko uderzenie po kieszeni może zadziałać, komentuje prawniczka prof. Monika Płatek. Podkreśla, że Kościół odpowiada za to, co robi ksiądz, podobnie jak państwo odpowiada za postępowanie policjanta na służbie. 

Wydaje się, że milion złotych i 800 zł renty to dużo. Ale to nic, jeśli spojrzymy na dochody Kościoła, porównamy warunki życia ludzi Kościoła i ich ofiar, mówi prof. Płatek. Zwraca uwagę, że Kościół w Polsce nadal niechętnie walczy z pedofilią, nie podaje choćby liczby takich spraw, a władza idzie z Kościołem ręka w rękę.

Ruszyła lawina, której nikt nie zatrzyma

Marek Lisiński

Marek Lisiński: nie lękajcie się

Wszyscy mamy nadzieję, że sądy przyjrzą się teraz bardzo uważnie uzasadnieniu, które mówi, że Kościół jest współwinny zdarzeniu, mówi Marek Lisiński, założyciel Fundacji Nie Lękajcie Się. Do tej pory wszystkie procesy, które się toczyły, oddalały winę od Kościoła, skupiając się na sprawcy. 

Marek Lisiński wraca uwagę, że po precedensowym wyroku sądu wylała się fala hejtu na ofiarę księdza pedofila. Czy będziesz chciał od Kościoła złotówkę, czy milion, to i tak usłyszysz, że robisz to dla pieniędzy, a nie dla sprawiedliwości społecznej, mówi Lisiński. Jego zdaniem, to kolejny powód, dla którego bardzo wiele ofiar kościelnej pedofilii boi się głośno mówić o swojej sprawie.

Jednak, zdaniem założyciela antypedofilskiej fundacji, ruszyła lawina, której nikt już nie zatrzyma. 7 października w Warszawie spotykamy się na placu Trzech Krzyży, informuje Lisiński. Będziemy szli przez całe miasto. Będziemy protestować przeciwko pedofilii w ciszy i spokoju. Pokażemy twarze dzieci.

Źródła: www.tokfm.pl, poznan.wyborcza.pl, poznan.wyborcza.pl 

Dodaj komentarz

avatar