Ks. prof. Alfred Wierzbicki: „Kościół strasznie się skompromitował”

Wielu polskich biskupów i księży popiera Prawo i Sprawiedliwość, nie kryjąc się z tym. Jednym z wyjątków jest ks. prof. Alfred Wierzbicki, etyk z KUL, któremu nie podoba się polityczne zaangażowanie Kościoła katolickiego.

W mojej ocenie na głupka wyszedł Kościół katolicki, który poparł PiS, powiedział ksiądz Wierzbicki w rozmowie z radiem TOK FM. Jego zdaniem, gdyby Kościół chciał być mediatorem w obecnym sporze politycznym, to taka oferta nie zostanie przyjęta. Wszyscy go wygwiżdżą, powiedział profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i dodał, że bardzo go boli, iż Kościół tak strasznie się skompromitował. Zdaniem księdza, aby zdobyć wiarygodność, Kościół musiałby teraz obyć jakąś głęboką pokutę.

Ks. prof. Alfred Wierzbicki

Ks. prof. Alfred Wierzbicki: ”Gdyby dzisiaj Kościół zgłosił się na mediatora, to wszyscy go wygwiżdżą”

Kościół stał się zakładnikiem PiS

Ksiądz Wierzbicki przypomniał, że Kościół katolicki nie zabrał głosu, gdy zaczęła się sprawa Trybunału Konstytucyjnego, która nie była zwykłym sporem partyjnym. Wtedy należało upomnieć PiS, należało bronić demokracji, powiedział profesor. Zaznaczył, że Kościół, pozostając bierny w tej sprawie, stał się zakładnikiem Prawa i Sprawiedliwości. Biskupi ani wtedy, ani dzisiaj się nie spisali, podkreślił ksiądz. Nawiązał do obecnego kryzysu politycznego i wydarzeń w Sejmie w nocy z 16 na 17 grudnia. Powiedział, że ta sytuacja była pogwałceniem wszystkich reguł, ale może w tym jest jakieś ziarno nadziei, bo jest duży opór społeczny, więc chyba się budzimy.

Biskupi nie rozumieją, czym jest demokracja

Profesor KUL jest zawiedziony postawą polskich hierarchów katolickich. Nie rozumieją, czym jest demokracja, powiedział i dodał, że angażując się w politykę Prawa i Sprawiedliwości biskupi stali się częścią określonego obozu politycznego, nie broniąc przy tym podstaw, na których opiera się demokracja. Ksiądz Wierzbicki ubolewa, że Kościół katolicki poparł partię, która jest autorytarna, która niszczy polską demokrację. Profesor ujawnił, że wśród polskich biskupów są tacy, którzy krytycznie oceniają PiS, ale nie zabierają głosu. Natomiast inni wypowiadają się tak,  jakby należeli do tej partii. Jako przykład podał krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

Kościół popierał autorytarne reżimy

Ksiądz Wierzbicki przypomniał, że Kościół katolicki w swojej historii popierał autorytarne reżimy, na przykład wsparł przywódcę hiszpańskich faszystów Francisco Franco i chilijskiego dyktatora Augusto Pinocheta.  Zdaniem księdza, obecna postawa Kościoła w Polsce jest pierwszym przypadkiem przypominającym kościelne poparcie dla tamtych reżimów. Jeśli doszłoby do dramatycznych sytuacji, gdzie znalazłby się polski Kościół? Nie wiem, powiedział ksiądz profesor.

– aktualizacja z 22.12.2016 –

Kościół upomina ks. Wierzbickiego

Krytyczna wypowiedź księdza profesora nie spodobała się jego przełożonym. Z księdzem spotkał się lubelski arcybiskup Stanisław Budzik i wręczył mu pisemne upomnienie.

Ponadto arcybiskup wraz rektorem KUL we wspólnym oświadczeniu odcięli się od wygłoszonych przez ks. Wierzbickiego ocen polskiego Kościoła i jego hierarchów. Uznali, że są one krzywdzące i nieusprawiedliwione oraz szkodzą dobremu imieniu Uniwersytetu i Archidiecezji.

Ksiądz nie żałuje

Radio TOK FM zapytało księdza profesora Alfreda Wierzbickiego, czy żałuje swoich słów. Odpowiedział, że absolutnie nie żałuje. Podkreślił, że jego wypowiedź spotkała się z wieloma pozytywnymi ocenami, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Powiedział, że być może swój komentarz mógł sformułować łagodniej, ale wówczas jego słowa nie trafiłyby do tak licznego grona osób.

Źródła: www.tokfm.pl, www.tokfm.pl

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Liczba wątków
0 Liczba odpowiedzi w wątkach
0 Followers
 
Przejdź do najczęściej ocenianego komentarza
Przejdź do najpopularniejszego wątku
1 Liczba autorów komentarzy
Jan Kaniewski Autorzy najnowszych komentarzy
najnowszy najstarszy oceniany
Jan Kaniewski
Jan Kaniewski

Dziś (Niedziela Wielkanocna) oglądałem na TVN 24 bis rozmowy m in z Profesorami ; ks. prof. Wierzbickim i prof. Środa. Jestem pod dużym pozytywnym wrażeniem. To Osoby bardzo wykształcone i naprawdę bliskie Panu Bogu i Kościołowi (choć p. Środa przedstawia siebie jako ateistka). Takich Ludzi nie tylko nauki potrzeba więcej. Obawiam się ze pod obecnymi rządami Księdza Profesora spotka los podobny do ks. Lemańskiego a co najmniej zrobią wszystko by Profesorem emerytowanym – bez Studentów. Życzę i m dużo wytrwałości i zdrowia. Dokąd mogą niech się przeciwstawiają m in takim Hierarchom jak abp. Hozzer czy nowy Metropolita Krakowski.