OBWE wzywa Watykan do poszanowania wolności prasy

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zaapelowała do Watykanu, by respektował własne zobowiązania dotyczące wolności prasy i wycofał zarzuty wobec włoskich dziennikarzy, autorów książek o nadużyciach finansowych w Stolicy Apostolskiej.

Gianluigi Nuzzi i Emiliano Fittipaldi

Dziennikarze Gianluigi Nuzzi i Emiliano Fittipaldi na sali watykańskiego trybunału

W Watykanie rozpoczął się proces pięciu osób, związanych z wyciekiem i publikacją tajnych informacji o nadużyciach, korupcji i rozrzutności watykańskich dostojników. Głównymi oskarżonymi są dwaj dziennikarze, Emiliano Fittipaldi i Gianluigi Nuzzi, którzy napisali książki w oparciu o ujawnione watykańskie dokumenty.

Na rozprawie przed watykańskim trybunałem Emiliano Fittipaldi zwrócił uwagę, że w akcie oskarżenia nie opisano, jakie czyny są mu zarzucane, nie może zatem się bronić. Dziennikarz oświadczył, że stawił się w watykańskim sądzie na znak szacunku dla tej instytucji, ale wyraził też zdumienie, że wytoczono mu proces za to, że w swoim kraju, we Włoszech, napisał i wydał książkę.

OBWE: Watykan nie przestrzega własnych zobowiązań

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie uważa, że Watykan powinien wycofać zarzuty wobec autorów książek. Dziennikarze muszą mieć swobodę informowania o sprawach będących przedmiotem zainteresowania opinii publicznej. Muszą mieć też prawo do chronienia swoich poufnych źródeł, powiedziała przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović i wezwała Watykan, by odstąpił od sądzenia dziennikarzy.

Gunnar Vrang, rzecznik Biura Przedstawiciela OBWE ds. Wolności Mediów powiedział, że OBWE nie ma żadnych narzędzi, by wyegzekwować od Watykanu przestrzeganie zobowiązań w sprawie wolności prasy i może jedynie o to apelować. Powiedział, że niepokoi się głównie o kwestię ochrony źródeł informacji dziennikarskich, bo jest to filar dziennikarstwa śledczego.

Świat apeluje, Watykan robi swoje

Apele do Watykanu skierowały również inne organizacje broniące wolności mediów. Dziennikarze muszą mieć prawo do tego, by badać każde naganne postępowanie bez obawy o konsekwencje, powiedziała Nina Ognianova z Komitetu Ochrony Dziennikarzy (CPJ), międzynarodowej organizacji z siedzibą w Nowym Jorku.

Solidarność z Fittipaldim i Nuzzim wyraziła Krajowa Federacja Włoskiej Prasy, podkreślając, że  należy przeciwstawiać się wszelkim próbom „nakładania knebla” i „cenzury”.

W obronie dziennikarzy stanęło zaniepokojone ich procesem stowarzyszenie prasy zagranicznej we Włoszech. Powołało się na różne akty prawne dotyczące praw człowieka, na przykład Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Watykan nie zareagował jednak ani na wezwanie OBWE, ani na apele innych organizacji. Proces dziennikarzy będzie kontynuowany. Kolejną rozprawę zaplanowano na 7 grudnia.

Źródła : www.reuters.com, www.thetablet.co.uk, www.cpj.org

Dodaj komentarz

avatar