Ofiary księży pedofilów przestają bać się Kościoła. Konferencja w Poznaniu

Praktyka w Polsce jest taka, że księża z prokuratorskimi zarzutami nadal pozostają księżmi, uczą w szkołach, odprawiają msze, otaczają się ministrantami, mówi adwokat ofiar Jarosław Głuchowski. W Poznaniu odbyła się międzynarodowa konferencja „Stop nadużyciom seksualnym”. Przedstawiciele Kościoła nie pojawili się, choć zostali zaproszeni.

Międzynarodowa Konferencja ''Stop nadużyciom seksualnym''


Konferencję zorganizowały dwie fundacje, pomagające ofiarom klerykalnej pedofilii: polska „Nie lękajcie się” i amerykańska SNAP.  Mamy gości z Kanady, Chile, Australii, Ekwadoru, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, USA, powiedział założyciel polskiej fundacji Marek Lisiński w rozmowie z „Głosem Wielkopolskim”. Wielu naszych gości to osoby wykorzystywane seksualnie przez osoby duchowne. Wśród prelegentów są także prawnicy i obrońcy praw człowieka, psycholodzy, neurolodzy, jest też jedna osoba duchowna.

Kościół niezbyt surowy dla pedofilów w sutannach

Jednym z gości konferencji był zastępca rzecznika praw obywatelskich Krzysztof Olkowicz. Powiedział, że struktury oparte na hierarchii i podporządkowaniu sprzyjają patologii. Podkreślił, że państwo ma obowiązek, aby pociągnąć sprawcę do odpowiedzialności. Państwo ma ścigać księży pedofilów, a nie obserwować, co dzieje się w relacjach Kościół-ofiara, powiedział Krzysztof Olkowicz. Dodał, że największym problemem jest to, iż ludzie Kościoła nie zawiadamiają organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilskiego.

Kościół często zapewnia, że jego wewnętrzne przepisy dotyczące walki z przestępczością pedofilską są bardzo restrykcyjne, ale adwokat ofiar Jarosław Głuchowski zaznacza, że praktyka na to nie wskazuje. W Polsce księża z prokuratorskimi zarzutami pedofilii nadal pozostają księżmi, uczą w szkołach, odprawiają msze, otaczają się ministrantami, mówi Jarosław Głuchowski

Jan Paweł II bagatelizował problem kościelnej pedofilii

Gościem konferencji był również znany amerykański ksiądz, prawnik i terapeuta Thomas P. Doyle, który od trzydziestu lat walczy z kościelnymi przestępstwami pedofilskimi i ich tuszowaniem przez hierarchię. Doyle krytycznie ocenił postawę papieża Jana Pawła II wobec tego problemu: Jan Paweł II próbował przekonać nas, że pedofilia wśród księży jest tylko zjawiskiem amerykańskim. I że to szukanie sensacji przez media.

Thomas P. Doyle podkreślił, że sukcesy w walce z pedofilami w sutannach były możliwe dzięki mediom, które opisywały to zjawisko i dzięki temu, że ofiary się zjednoczyły.

Kościół odmawia zadośćuczynienia, konieczne są procesy

Marek Lisiński powiedział, że skala problemu wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży jest w Polsce bardzo duża. Fundacja „Nie lękajcie się” ma obecnie sto zgłoszeń od ofiar klerykalnej pedofilii. Założyciel fundacji podkreślił, że sukcesem jest to, iż ofiary przestają bać się Kościoła oraz oceny społeczeństwa i zaczynają otwarcie mówić o tym, co je spotkało. Dzięki temu rozpoczęło się właśnie siedem procesów o zadośćuczynienie od Kościoła, mówi Lisiński. Zaznacza, że Kościół te oskarżenia odrzuca, poza tym lekceważy fundację i nie chce z nią rozmawiać na temat molestowania seksualnego. Kurie nie odpowiadają na pisma, ignorują nasze prośby o spotkanie

Źródła: www.gloswielkopolski.pl, poznan.wyborcza.pl, www.tvn24.pl

Dodaj komentarz

avatar