Skandal finansowy w Watykanie. Defraudacja środków dla biednych. Nielegalne podsłuchy

Skandal finansowy w Watykanie. Defraudacja środków dla biednych. Nielegalne podsłuchy

Watykan wydaje setki milionów euro na swoją biurokrację zamiast na dobroczynność, a przy tym posiada ogromny majątek w nieruchomościach i nie ma kontroli nad wydatkami – taki obraz finansów za Spiżową Bramą przedstawiają włoska „La Repubblica” i amerykański „Washington Post”.

Gazety te piszą, że w Banku Watykańskim nadal istnieją podejrzane konta, kardynałowie wydają bajońskie sumy, wyprowadzane są pieniądze z funduszy przeznaczonych dla szpitali. Jakby tego było mało, papież Franciszek był nielegalnie nagrywany. Rzymski dziennik opublikował fragmenty książki „Avarizia” (Chciwość) dziennikarza Emiliano Fittipaldiego z tygodnika „L’Espresso”. To jedna z dwóch książek na temat nadużyć finansowych i innych nieprawidłowości w Watykanie, które mają ukazać się w najbliższy czwartek.

Watykańska żandarmeria wkracza do akcji

Przed dwoma dniami watykańska żandarmeria zatrzymała byłą doradczynię papieża Franceskę Chaouqui – która pomagała Franciszkowi reformować finanse Watykanu – i hiszpańskiego księdza Angela Vallejo Baldę z Prefektury Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej. Obojgu postawiono zarzuty kradzieży i rozpowszechnienia poufnych dokumentów. Była doradczyni została wkrótce zwolniona, bo zadeklarowała współpracę z prokuraturą, natomiast ksiądz nadal przebywa w celi.

Wykradzione materiały były prawdopodobnie źródłem informacji dla autorów dwóch książek, ujawniających bałagan w watykańskich finansach i nadużycia dokonywane przez hierarchów.

W Watykanie zatrzymano dwie osoby pod zarzutem kradzieży poufnych dokumentów

W Watykanie zatrzymano dwie osoby pod zarzutem kradzieży poufnych
dokumentów. To hiszpański ksiądz i była papieska doradczyni

Miliony euro na watykańską biurokrację zamiast na dobroczynność

Kuria Rzymska wydaje na swoją działalność duże kwoty z ofiar przekazywanych przez wiernych na cele dobroczynne
 

Emiliano Fittipaldi pisze w swojej książce, że brakuje faktycznej kontroli nad wpływami Watykanu, a instytucje Kurii Rzymskiej wydają na swoją codzienną działalność duże kwoty z ofiar przekazywanych przez wiernych na cele dobroczynne.

Autor cytuje też watykańskie dokumenty, z których wynika, że pieniądze z tytułu świętopietrza wysyłanego do Watykanu z parafii na całym świecie – w 2013 roku było to  378 milionów euro – w większości były wykorzystywane na finansowanie biurokracji Stolicy Apostolskiej.

Ani centa dla biednych, ponad pół miliona na wydatki purpuratów

Jak wskazują inne dokumenty, z funduszu pomocy biednym – utworzonym w Banku Watykańskim – w ostatnich dwóch latach biedni nie otrzymali ani jednego centa, mimo iż fundusz dysponuje sumą 425 tysięcy euro. Natomiast ponad 500 tysięcy euro Watykan wydał na przeloty klasą biznesową, luksusowe ubrania, stylowe meble i wyposażenie kuchenne. Środki te wyasygnował powołany pół roku temu sekretariat ds. ekonomicznych, który miał czuwać nad racjonalnym wydawaniem pieniędzy przez watykańskie urzędy.

200 tysięcy euro na remont apartamentu kardynała Bertone

Dziesięć procent na szpital, reszta na remont prywatnego apartamentu w Watykanie. Tak kardynał Tarcisio Bertone – były sekretarz stanu Benedykta XVI i Franciszka – dzielił pieniądze wpłacane na fundusz szpitala pediatrycznego Dzieciątka Jezus w Rzymie, którego był protektorem. W ten sposób kardynał zdobył 200 tysięcy euro na remont swojego luksusowego mieszkania.

Ta sprawa już wcześniej wzbudziła spore kontrowersje  z powodu kilkusetemetrowej powierzchni apartamentu kardynała. Jak tłumaczył były dyrektor szpitala, zakładano, że w przyszłości fundacja mogłaby wykorzystywać apartament do swoich celów „instytucjonalnych” i dlatego postanowiono wydać tyle pieniędzy na remont.

Miliard euro – wartość wszystkich nieruchomości Watykanu

Autor książki „Avarizia” cytuje dokument, w którym po raz pierwszy oszacowano wartość wszystkich watykańskich nieruchomości. Zgodnie z tym dokumentem, całość tego majątku, pozostającego w posiadaniu 26 instytucji Stolicy Apostolskiej, to około 1 miliarda euro. Autor zastrzega, że wartość rynkowa tych nieruchomości jest cztery razy wyższa.

Watykan potępia publikacje

Watykan potępił publikacje, przygotowane na podstawie wykradzionych tajnych materiałów, i zaznaczył w oświadczeniu, że nie pomagają one papieżowi. Określił je jako „owoc poważnego nadużycia zaufania papieża”.

Natomiast autor komentarza w dzienniku „Corriere della Sera”, Gian Antonio Stella, napisał: „Albo opublikowane dokumenty są fałszywe i wtedy aresztowania i poważne zarzuty nie mają sensu, albo są autentyczne – i wówczas obraz Watykanu jest przygnębiający”.

Źródła: www.washingtonpost.com, www.repubblica.it, www.corriere.it

Dodaj komentarz

avatar