Kościół wciąż chroni gwałcicieli dzieci. Nowy skandal

Zapowiedź papieża Franciszka: „zero tolerancji dla pedofilii w Kościele” okazała się pustym hasłem. Dziennikarskie śledztwo, przeprowadzone przez znany amerykański portal informacyjny GlobalPost wykazało, że Kościół katolicki nie tylko toleruje, ale wręcz ochrania księży popełniających przestępstwa pedofilskie.

Papież Franciszek nie powstrzymał procederu tuszowania pedofilii w Kościele

Papież Franciszek nie powstrzymał procederu tuszowania pedofilii w Kościele

W Kościele katolickim wybuchł nowy skandal pedofilski, o którym na razie milczą polskie media. Jak ustalił portal GlobalPost, Kościół umożliwił księżom oskarżonym o seksualne wyko- rzystywanie dzieci w Stanach Zjednoczonych i Europie przeprowadzkę do ubogich parafii w Ameryce Południowej.

Reporterzy dotarli do pięciu oskarżonych księży w Paragwaju, Ekwadorze, Kolumbii, Brazylii i Peru. Jeden z duchownych, który przeniósł się do parafii w Peru, przyznał przed kamerą, że molestował 13-letniego chłopca. Przeciwko innemu księdzu, który założył sierociniec w Brazylii, toczy się obecnie dochodzenie pod zarzutem wykorzystywania upośledzonych dzieci z sierocińca.

Cała piątka duchownych kontynuowała posługę kapłańską, mimo dochodzeń karnych prowadzonych przeciwko nim lub odszkodowań, wypłaconych ofiarom w wyniku sądowych ugód. Wszyscy korzystali z przysługującego księżom poważania, szacunku i nieograniczonego dostępu do dzieci i młodzieży.

Nowa strategia Kościoła: wysyłanie księży pedofilów za granicę

W Stanach Zjednoczonych katoliccy hierarchowie od lat są w ogniu krytyki za ukrywanie klerykalnych przestępstw pedofilskich oraz za to, ze przenosili sprawców z parafii do parafii, nie zawiadamiając organów ścigania. Skandale te kosztowały Kościół miliardy dolarów i doprowadziły do gwałtownego spadku liczby wyświęcanych duchownych katolickich w USA.

Adwokaci ofiar księży twierdzą, że wysyłanie sprawców do biedniejszych parafii za granicą jest najnowszą strategią, jaką Kościół stosuje w celu ochrony swojej reputacji.

W krajach rozwiniętych trudno jest utrzymać księży pedofilów w pracy duszpasterskiej, dlatego biskupi coraz częściej przenoszą ich do krajów rozwijających się, gdzie słabiej egzekwowane jest prawo, mniej niezależne są media  i większy jest hierarchiczny dystans między duchownymi a parafianami, powiedział David Clohessy, rzecznik organizacji SNAP, pomagającej ofiarom kościelnej pedofilii.

Oto księża, do których dotarł GlobalPost. Pochodzą z USA i Europy i wszyscy są oskarżani o wykorzystywanie seksualne dzieci:

· Ks. Carlos Urrutigoity, oskarżony o dzielenie łóżka z nastolatkami i molestowanie ich w Scranton w Pensylwanii. Choć tamtejszy biskup nazwał go „poważnym zagrożeniem dla młodych ludzi”, nie przeszkodziło to, by ksiądz sprawował obowiązki duszpasterskie w Paragwaju i odprawiał msze w dużym kościele. Pełnił nawet wysoką funkcję administracyjną w diecezji Ciudad del Este.

· Ks. Francisco „Fredy” Montero, oskarżony o wykorzystywanie 4-letniej dziewczynkę w Minneapolis w stanie Minnesota. Uniknął sądu, wyjeżdżając do rodzinnego Ekwadoru, gdzie przenoszono go do kolejnych, odległych parafii. Działo się tak, choć archidiecezja Minneapolis poinformowała ekwadorską diecezję o przeszłości księdza.

Ksiądz Paul Madden

Wielebny Paul Madden przyznał się do molestowania chłopca w USA. Kościół nie widzi przeszkód, by ten ksiądz odprawiał msze i udzielał komunii w Peru

· Ks. Paul Madden – przyznał się do molestowania 13-letniego chłopca podczas podróży misyjnej, gdy pełnił posługę w Jackson w stanie Mississippi. Miejscowa diecezja wypłaciła rodzinie ofiary 50 tysięcy dolarów, a Madden został przeniesiony do diecezji Chimbote w Peru, gdzie nadal co tydzień odprawia mszę.

· Ks. Jan Van Dael, oskarżony o molestowanie kilku młodzieńców w ojczystej Belgii, przeniósł się do północno-wschodniej Brazylii i założył tam sierociniec dla dzieci z ulicy. Postawiono mu zarzuty seksualnego wykorzystywania tych dzieci. W tej chwili toczą się  przeciwko niemu śledztwa w Belgii i Brazylii.

Ksiądz Federico Fernandez Baeza

Ks. Federico Fernandez Baeza pełni wysoką funkcję na jednej z uczelni katolickich w Kolumbii. Wcześniej przez dwa lata gwałcił dwoje dzieci w USA

· Ks. Federico Fernandez Baeza został oskarżony w procesie cywilnym o to, że przez dwa lata dokonywał rytualnych gwałtów na dwojgu dzieci. Prokuratura umorzyła sprawę karną, gdy diecezja wypłaciła rodzinie dzieci ponad milion dolarów odszkodowania. Tymczasem Fernandez wyjechał do Kolumbii i kontynuuje tam kościelną karierę na wysokim szczeblu. W tej chwili pełni wysoką funkcję na katolickim uniwersytecie w Cartagenie. Strażnicy tej uczelni, po konsultacji z biurem księdza Fernandeza, nie wpuścili dziennikarzy portalu GlobalPost, którzy chcieli porozmawiać z duchownym.

Pozostali kapłani powiedzieli reporterom, że pozwolono im kontynuować posługę duszpasterską bez żadnych ograniczeń. Nie były prowadzone przeciwko nim żadne wewnętrzne kościelne dochodzenia, mimo zapewnień papieża Franciszka, że chce oczyścić Kościół z pedofilii.

Watykan odmawia komentarza

W ubiegłym roku papież wysłał list do wszystkich biskupów w świecie, nakazując im wprowadzać politykę „zero tolerancji” dla molestowania dzieci. W tym roku Franciszek stworzył komisję, której zadaniem ma być ochrona dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym. Jednak przewodniczący tej komisji, kardynał Sean Patrick O’Malley, nie chciał skomentować sprawy księży przeniesionych do Ameryki Południowej. Komentarza odmówiło również biuro prasowe Watykanu.

Przypadki ujawnione przez GlobalPost to są właśnie sprawy, którymi powinien zająć się Kościół i komisja kardynała O’Malley’a,  powiedział Peter Saunders, świecki członek tej komisji i adwokat ofiar księży pedofilów.

Hasło „zero tolerancji” jest pozbawione sensu, jeśli nie odnosi się do całej instytucji, zaznaczył Saunders. Prawdopodobnie największe problemy mają miejsce w  mniej zamożnych częściach świata – w Ameryce Południowej, Afryce, na Dalekim Wschodzie. Wiemy, że tam właśnie ucieka wielu księży, by nadal wykorzystywać dzieci, co jest absolutnym skandalem.

Tak przerzucano księży pedofilów do Ameryki Południowej – mapa

Mapa - księża pedofile przeniesieni do Ameryki Południowej

Źródło: www.globalpost.com

Dodaj komentarz

avatar