Puste przeprosiny Franciszka. Kościół nie potrafi przyznać się do swoich win?

Papież przeprasza za skandale w Rzymie i Watykanie, ale nie wiadomo za które. Świat skazany jest na domysły.

Papieżowi brakuje odwagi, uważa organizacja SNAP, zrzeszająca ofiary księży pedofilów

'Papieżowi brakuje odwagi’, uważa organizacja SNAP, zrzeszająca ofiary księży pedofilów

Chciałbym w imieniu Kościoła prosić was o przebaczenie za skandale, które w ostatnim czasie wybuchły tak w Rzymie, jak i w Watykanie. Proszę was o przebaczenie, powiedział Franciszek na początku spotkania z wiernymi na placu Świętego Piotra. Nie wyjaśnił jednak, o jakie wydarzenia chodzi.

Za co przepraszał Franciszek?

Z polskiego punktu widzenia mogłoby się wydawać, że papież miał na myśli niedawne publiczne wystąpienie księdza Krzysztofa Charamsy, który przyznał się do homoseksualizmu. Jednak w samym Rzymie ta sprawa mocno przycichła. Włoska stolica żyje teraz  opisanym przez media skandalem w karmelitańskiej parafii. W liście do władz kościelnych parafianie zarzucili księdzu z kurii karmelitów bosych, że regularnie korzystał z usług męskich prostytutek najmowanych w Ogrodach Borghese. Według parafian, nie reagowali na to przełożeni księdza. Karmelici wszystkiemu zaprzeczają.

Ks. Gino Flaim: dzieci są współwinne pedofilii

Ks. Gino Flaim: dzieci są współwinne pedofilii

Ksiądz wyrozumiały dla pedofilów

Inny skandal wydarzył się w ubiegłym tygodniu, kiedy katolicki ksiądz z północnych Włoch sugerował, że dzieci są współwinne pedofilii. Niestety, są dzieci, które domagają się czułości, ponieważ nie zaznały jej w domu. Jeżeli znajdą one księdza, który odda się pokusie, to jest to dla mnie zrozumiałe, powiedział ksiądz Gino Flaim w wywiadzie telewizyjnym. Dodał też, że rozumie pedofilię, ale nie jest w stanie zrozumieć „choroby homoseksualizmu”.

Ksiądz Flaim po emisji programu został odsunięty od pełnienia posługi kapłańskiej, ale nie został wydalony ze stanu duchownego. 

Niedawnym zgrzytem był również ujawniony w mediach tajny list konserwatywnych kardynałów do papieża, pokazujący bezpardonową walkę watykańskich koterii. W liście kardynałowie wyrażali obawy, że wyniki trwającego synodu na temat rodziny zostaną zmanipulowane przez skrzydło postępowych hierarchów.

Ofiary księży pedofilów: Franciszkowi brakuje odwagi

Organizacja SNAP, zrzeszająca ofiary księży pedofilów oświadczyła, że papieskie przeprosiny są puste, dopóki głowa Kościoła nie zacznie działać bardziej zdecydowanie, żeby powstrzymać skandale seksualne z udziałem katolickich duchownych.

Ważniejszą rzeczą od naszego wybaczenia jest to, aby Franciszek zatrzymał nadużycia, podkreśliła organizacja w swoim oświadczeniu. Ale to wymaga odwagi, której papieżowi i biskupom nadal brakuje.

Źródła: www.nytimes.com, wyborcza.pl

Dodaj komentarz

avatar