Przeciw pacjentom – decyzja TK wspiera religijną klauzulę sumienia

Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję zgodną ze stanowiskiem Kościoła katolickiego – uznał, że ograniczanie tzw. klauzuli sumienia jest niezgodne z konstytucją. To oznacza, że lekarz nie będzie musiał wskazywać innego lekarza lub szpitala przy odmowie danego świadczenia.

Decyzja Trybunału w praktyce ma taki skutek, że lekarz może odmówić pacjentce aborcji, do której kobieta ma prawo – i nie wskazać lekarza lub szpitala, który tę aborcję wykona. Opóźnienie w wykonaniu aborcji może w praktyce ją uniemożliwić, bo np. przerwanie ciąży będącej wynikiem gwałtu czy kazirodztwa jest możliwe zgodnie z prawem tylko do 12. tygodnia ciąży. Potem takiej ciąży nie można legalnie usunąć. 

Orzeczenie TK sprzeczne ze standardami światowymi

 Prof. Eleonora Zielińska

Prof. Eleonora Zielińska: ‘To jest naruszenie podstawowych zasad’

Zawiedziona orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego jest prof. Eleonora Zielińska z Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

Uznanie zobowiązania lekarza do wskazania innej realnej możliwości uzyskania zabiegu jest standardem światowym, powiedziała prof. Zielińska. Zaznaczyła, że Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję sprzeczną z normami, które są ogólnie przyjęte na świecie.

Bo jeśli nie lekarz, to kto ma pacjenta poinformować? Administrator? Przyznam się, że jestem tym bardzo poruszona. To jest naruszenie podstawowych zasad, oceniła prawniczka.

Wskazała, że także zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka lekarz może odmówić, powołując się na sumienie, ale tylko „jeśli zaspokoi się roszczenie pacjenta co do tego, co jest legalne”.

Zwraca też uwagę, że sprawę komplikuję fakt, że sama klauzula sumienia nie jest zdefiniowana i lekarz może się nią posłużyć przy odmowie różnych świadczeń.

Sumienie lekarza ważniejsze niż prawa pacjenta

Trybunał Konstytucyjny wydał decyzję zgodną z oczekiwaniami środowisk katolickich. Utrudni ona sytuację pacjentów w Polsce. Zgodnie z orzeczeniem Trybunału, lekarze będą mogli skorzystać z klauzuli w różnych sytuacjach, nie tylko w przypadku aborcji – przy czym pacjent nie wie, jakie to sytuacje, bo decyduje o tym wyłącznie sumienie lekarza.

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, wyborcza.pl

Dodaj komentarz

avatar