Były kapelan Jana Pawła II zostanie oskarżony o korupcję

Ksiądz pułkownik Robert M., były kapelan Jana Pawła II, a później proboszcz katedry polowej Wojska Polskiego zostanie oskarżony o korupcję. Prokuratura kończy śledztwo przeciwko księdzu, które jest jednym z wątków „afery podkarpackiej”.

Ksiądz pułkownik Robert M. jest podejrzany między innymi o to, że powołując się na wpływy w instytucjach państwowych obiecywał załatwienie różnych spraw, na których zależało biznesmenowi z Podkarpacia, Marianowi D. Biznesmen odwdzięczył się księdzu sztabką złota wartości 130 tysięcy złotych. Marian D. to właściciel spółki paliwowej Maante. W innym wątku „afery podkarpackiej” prokuratura podejrzewa go o wręczanie korzyści majątkowych, w tym sztabki złota, posłowi Janowi Buremu z PSL.

Ksiądz pułkownik Robert M., którego prokuratura chce oskarżyć o korupcję, w 2004 roku został kapelanem Jana Pawła II.

Ksiądz pułkownik Robert M., którego prokuratura chce oskarżyć o korupcję, w 2004 roku został kapelanem Jana Pawła II

Złoto w sejfie księdza

Prokuratura nie chce obecnie informować o szczegółach śledztwa przeciwko księdzu. Nie zaprzecza dziennikarskim ustaleniom o zarzutach dla duchownego, ale stwierdza, że szersze przedstawienie ich treści będzie możliwe przy zakończeniu śledztwa.

Zarzuty w tej sprawie ksiądz usłyszał latem 2014 roku. I wtedy również przeszedł na wojskową emeryturę, w stopniu pułkownika. Zanim to się stało, w lipcu ubiegłego roku, agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeszukali Ordynariat Polowy Wojska Polskiego. W trakcie przeszukań, w sejfie, do którego dostęp miał ksiądz Robert M., znaleźli sztabkę złota.

W ostatnim etapie śledztwa z aktami postępowania będą mogły zapoznać się jego strony, czyli także podejrzany ksiądz Robert M. oraz Marian D.  Na razie nie wiadomo, kiedy akt oskarżenia trafi do sądu. Zależy to od tego, czy podejrzani po zapoznaniu się z dokumentami złożą wnioski dowodowe oraz w jakim terminie prokuratorzy je rozpatrzą.

Szybko awansujący kapelan służb

Z oficjalnego biogramu księdza Roberta M. wynika, że ma 48 lat i pochodzi z województwa podkarpackiego, gdzie w 1993 roku przyjął święcenia kapłańskie. Po krótkiej posłudze w dwóch parafiach związał się z duszpasterstwem wojskowym. W 1997 roku otrzymał pierwszy stopień oficerski. Bardzo szybko awansował, od 1999 roku w ciągu zaledwie 6 lat przebył drogę od porucznika do pułkownika. W 2004 roku został kapelanem Jana Pawła II. Od 2006 roku był równocześnie kapelanem Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.

Źródło:www.tvn24.pl

Dodaj komentarz

avatar