Hałas dzwonów – symbol arogancji Kościoła

Utrapieniem wielu Polaków mieszkających w pobliżu kościołów jest hałas kościelnych dzwonów. Okazuje się, że nie tylko Polacy mają takie problemy.  W austriackim mieście Linz właśnie rusza proces, w którym jeden z mieszkańców domaga się zaprzestania używania przez parafię kościelnych dzwonów nocą.

Dzwony katedry w Linzu zakłócają ciszę nocną, emitując hałas szkodliwy dla zdrowia

Dzwony katedry w Linzu zakłócają ciszę nocną, emitując hałas szkodliwy dla zdrowia

Cała sprawa zaczęła się w 2004 roku, gdy architekt Wolfgang Lassy kupił dom w centrum Linzu, niedaleko słynnej katedry, największej w Austrii.  Po pewnym czasie zaczął odczuwać ciągłe przemęczenie. W 2010 roku przeszedł badania, który wykazały, że jego kiepskie samopoczucie wynika z ustawicznych zaburzeń snu, wywołanych dźwiękiem dzwonów pobliskiego kościoła.

Często już od 3 w nocy zaczynam się co chwila budzić. Spanie wiąże się dla mnie ze stresem, muszę zażywać leki, żeby móc spokojnie chwilę się przespać, mówi Lassy.

Architekt nie jeden raz próbował porozumieć się z miejscowym proboszczem, ale nic nie wskórał, bo ksiądz nie widzi problemu. Skorzystał więc z pomocy kancelarii prawnej, która wysłała w tej sprawie list do papieża Franciszka – również bez rezultatu. Lassy zorientował się, że ta kwestia jest ignorowana przez Kościół, a więc w grudniu zeszłego roku złożył pozew cywilny przeciwko parafii.

Kościelne dzwony uderzają 198 razy między godziną 22 a 6 rano

Jak podkreśla architekt, nie chodzi mu ani o odszkodowanie, ani o to, by dzwony całkowicie zamilkły, lecz wyłącznie o to, by nie dzwoniły w nocy. Zwraca uwagę na fakt, że między godz. 18:30 a 7:30 nikt nie przebywa w katedrze, a kościół nie jest wykorzystywany w celach religijnych. A więc nocne bicie dzwonów nie ma związku z żadnymi praktykami religijnymi.

Lassy postanowił zmierzyć nocny hałas katedralnych dzwonów i w styczniu 2014 roku zlecił stosowne badania. Doliczono się 198 uderzeń między godziną 22 a 6 rano, a łączny czas bicia dzwonów w ciągu całej doby mieścił się w przedziale od 55 do 87 minut. W kulminacyjnych momentach najwyższe natężenie hałasu wynosiło od 68 do 77 dB. W Austrii obowiązują normy zgodne z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, na mocy których hałas nie powinien przekraczać 55-65 dB w ciągu dnia oraz 40-55 dB w nocy. Dorosły człowieka budzi się, gdy hałas osiąga poziom 30 dB.

Naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu w 2012 roku przeprowadzili badania, które wykazały, że hałas kościelnych dzwonów może bardziej szkodzić zdrowiu niż ten, na który narażone są osoby mieszkające w bliskim sąsiedztwie lotniska.

Kościół: dźwięk dzwonów jak szum strumyka

Kościół reaguje na tę sprawę z typową dla siebie arogancją. Pełnomocnicy katolickiej parafii w Linzu uznają pozew za bezzasadny, powołując się m.in. na fakt, że w całej Europie od setek lat dzwony kościelne wybijają godziny i „nikomu to nie przeszkadza”. Podkreślają, że zgodnie z konkordatem Kościół ma prawo do publicznego manifestowania swojej obecności w przestrzeni publicznej.

Parafia odrzuca również argument mówiący o obowiązujących normach hałasu. Zdaniem jej prawników, skoro parafia nie jest instytucją przemysłową, to nie musi przestrzegać tych norm.

Przedstawiciele Kościoła nie przejmują się badaniami naukowców i w odpowiedzi na pozew oznajmiają, że dźwięk dzwonów nie szkodzi zdrowiu. Utrzymują nawet, że ten dźwięk „przypomina szum strumyka i jest dla ludzi równie przyjemny”.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Dodaj komentarz

avatar