Papież Franciszek ostro skrytykował postawę hierarchów Kościoła katolickiego. W przemówieniu do kardynałów z Kurii Rzymskiej wymienił piętnaście chorób Kurii i całego Kościoła, m. in. patologię władzy, bogacenie się, poczucie wyższości, narcyzm, próżność oraz „duchowego Alzheimera”.

Franciszek w rozbudowanym przemówieniu przestrzegał przed różnego rodzaju złem, które – jak podkreślił – występuje zarówno w Kurii, jak i wśród całej hierarchii kościelnej i chrześcijan. Nawoływał do rachunku sumienia. Wymienił katalog chorób Kościoła i szczegółowo je opisał.
Patologia władzy i skamienienie umysłowe w Kościele katolickim
Zdaniem papieża, „patologia władzy” w Kościele przybrała rozmiary epidemii. Franciszek powiedział, że niektórzy ludzie Kościoła cierpią na chorobę „poczucia nieśmiertelności, niezbędności”. Radził iść na cmentarz, gdzie – jak zauważył – można zobaczyć nazwiska wielu osób, które uważały się za nieśmiertelne i niezastąpione.
Papież mówił też o „skamienieniu umysłowym i duchowym”, które prowadzi do tego, że ludzie Kościoła stają się „maszynami” i „księgowymi”. Inni cierpią na „duchowego Alzheimera”, czyli zapominają o swym powołaniu, zamykają się w swoich murach, popadając w „kaprysy i manie”.
Narcyzm, duchowa pustka i podwójne życie duszpasterzy
Papież potępił też poczucie wyższości u katolickich duchownych, ich narcyzm, rywalizację i próżność oraz „schizofrenię egzystencjalną” polegającą na prowadzeniu podwójnego życia. Skrytykował duchową pustkę, której nie wypełnią dyplomy i tytuły akademickie. Franciszek zganił duszpasterzy, którzy ograniczają się do spraw biurokratycznych i są wymagający tylko wobec innych, a nie wobec siebie. „Sami prowadzą zaś często rozwiązłe życie” – dodał papież.
Wśród plag nękających Kościół papież wskazał „terroryzm plotek” i obgadywanie innych za plecami. Franciszek napiętnował oportunizm i „ubóstwianie” przełożonych dla osiągnięcia prywatnych korzyści, a także obojętność wobec innych i myślenie wyłącznie o sobie. Skrytykował „pogrzebowe miny” i „teatralną surowość” ludzi Kościoła. Powiedział, że potrzebna jest dawka humoru.
Materializm katolickich duchownych i ich pogoń za zyskiem
W swoim wystąpieniu Franciszek skrytykował też gromadzenie dóbr materialnych przez duchownych, chwalenie się bogactwem oraz pogoń za zyskiem i coraz wyższą pozycją. Powiedział, że w dążeniu do tego celu duchowni czasem usprawiedliwiają wszelkie środki.
Zdaniem papieża, niektórzy ludzie Kościoła cierpią na „ekshibicjonizm” i odczuwają przyjemność, gdy widzą swoje nazwisko na pierwszej stronie gazety.
Kurię Rzymską – której reformę przygotowuje ze swymi doradcami – Franciszek skrytykował za złe funkcjonowanie, nieskuteczność i nadmierną biurokrację. „Kuria, która nie dokonuje samokrytyki, nie zmienia się i nie poprawia, jest nieruchomym ciałem”– ostrzegł papież i zaapelował o wewnętrzną przemianę w Kościele.
Źródło: wiadomosci.onet.pl
Dodaj komentarz