Nowa kolosalna dotacja dla Świątyni Opatrzności?

Kolejne miliony z kieszeni podatników może otrzymać Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie. Posłanka Platformy Obywatelskiej, Izabela Mrzygłocka, w imieniu klubu parlamentarnego tej partii złożyła wniosek o przeznaczenie 16 milionów złotych na budowę Muzeum Jana Pawła II, które powstaje w Świątyni Opatrzności w Warszawie.

Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie dostaje wysokie dotacje z budżetu państwa

Od kilku lat Sejm i rząd finansują Świątynię Opatrzności pod pretekstem budowy Muzeum Jana Pawła II
 

Pieniądze te miałby wydać budżet państwa, czerpiąc z funduszy przewidzianych na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. Według posłanki PO, byłaby to rezerwa celowa pod nazwą „środki na realizację zadań w zakresie kultury, w tym Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej”.

Finansowanie tej inwestycji z pieniędzy podatników wywołuje oburzenie wielu komentatorów i obywateli. W lutym wyszło na jaw, że Ministerstwo Kultury ogromnie uprzywilejowało finansowo kościelną budowę. Otóż ministerstwo rozdzieliło 20 milionów złotych na poprawę infrastruktury kulturalnej wśród 73 instytucji. Podziału dokonało w ten sposób, że 72 instytucje dostały w sumie 14 mln złotych, a jedna – Świątynia Opatrzności Bożej – otrzymała 6 mln złotych. Oficjalnie była to dotacja na muzeum Jana Pawła II w ŚOB, ale pieniądze popłynęły wprost do kasy archidiecezji warszawskiej. W sumie od 2008 roku Ministerstwo Kultury przekazało na budowę muzeum w Świątyni Opatrzności już 44 mln złotych z pieniędzy podatników.

Świątynia Opatrzności Bożej obficie finansowana z budżetu państwa

Również Sejm z wielką ochotę przeznacza nasze pieniądze na kościelną inwestycję. W 2006 roku było to 20 mln zł. Zabrakło jednak podstawy prawnej i pieniądze nie zostały przekazane Kościołowi. W 2007 roku Sejm zabrał 40 mln zł z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i przekazał te pieniądze na budowę świątyni. Ale i ta dotacja nie została wykorzystana z przyczyn formalnych. W późniejszych latach Ministerstwo Kultury przekazywało Kościołowi kolejne dotacje, oficjalnie nazywając je dotacjami na budowę Muzeum Jana Pawła II pod kopułą świątyni. W 2008 roku było to 30 mln zł; w 2012 – 4 mln zł; w 2013 – 4 mln zł; w 2014 – 6 mln zł. Wiosną 2014 roku ministerstwo wydało na budowę kościelnego muzeum kolejne 0,2 mln zł.

Prokuratura umarza śledztwo

Tegoroczną dotację 6 mln zł zakwestionowała Najwyższa Izbę Kontroli, która uznała, że finansowanie budowy świątyni z państwowych pieniędzy jest niezgodne z prawem. Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie, ale wkrótce je umorzyła, podkreślając, że dotacja przeznaczona była nie na budowę kościoła, ale na „przedsięwzięcie ze sfery kultury polegające na adaptacji nieruchomości na cele działalności kulturalnej i edukacyjnej, w formie muzeum ukazującego wkład Kościoła w dzieje Polski”.

Obywatelski protest przeciwko finansowaniu Świątyni Opatrzności z pieniędzy na kulturę

W sobotę 20 grudnia o 14.00 przed Sejmem odbędzie się protest przeciwko kolejnym milionom z pieniędzy podatników przeznaczanym na Świątynię Opatrzności Bożej. Protest ma swoją stronę na Facebooku, na której opublikowano następujące oświadczenie:

Sprzeciwiamy się finansowaniu Świątyni Opatrzności Bożej z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kluby PO i PSL zgłosiły poprawki do budżetu, z których każda oznacza 16 milionów na muzeum, które stanowi integralną całość z budynkiem świątyni (jak stwierdziła izba skarbowa zwalniając z podatku VAT Centrum Opatrzności zarządzające całym kompleksem). Używanie przez Kościół katolicki i polityków postaci Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego do tego, żeby finansować niezgodnie z polskim prawem budynek o charakterze sakralnym budzi nasz głęboki sprzeciw. Protest ma charakter obywatelski i nie ma związków z żadną partią polityczną. Jesteśmy zaangażowanymi obywatelami, którzy uważają, że te nieliczne pieniądze jakie wydawane są przez państwo polskie na kulturę powinny być przeznaczone na inny cel, a nie wspomaganie budowy świątyni, której nie chcą sami wierni. Protest został zgłoszony zgodnie z obowiązującym prawem do Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Zgłaszającym i przewodniczącym zgromadzenia jest Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny Liberté!

Źródła: wiadomosci.onet.pl, wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

avatar