Włoski biskup nie chce krzyży w szkołach. Polscy katolicy w szoku

Katolicki biskup Chioggi sprzeciwił się burmistrzowi Padwy, gdy ten wydał rozporządzenie o wprowadzeniu krzyży w szkołach oraz miejscach publicznych – pisze polski katolicki portal PCh24.pl, nazywając tę informację „skandaliczną”.

Burmistrz Padwy, Massimo Bitonci

Burmistrz Padwy Massimo Bitonci: ”Ręce precz od tych krucyfiksów, bo pożałujecie”

Burmistrz Padwy, Massimo Bitonci, sprawuje swój urząd z ramienia prawicowej Ligi Północnej. Po raz pierwszy zrobiło się o nim głośno kilka lat temu, kiedy był burmistrzem miasta Cittadella – zadecydował wówczas, że ubodzy, bezrobotni i bezdomni nie będą mogli uzyskać pozwolenia na zamieszkanie w mieście. O tym nie wspomina katolicki portal PCh24.pl, ani o tym, w jaki sposób Bitonci zakomunikował swoją decyzję o obowiązku wieszania krzyży w szkołach i urzędach Padwy. Burmistrz napisał na swoim profilu na Facebooku: „Teraz każdy urząd i każda szkoła otrzyma ładny obowiązkowy krucyfiks, ofiarowany przez miasto. Ręce precz od tych krucyfiksów, bo pożałujecie”.

Biskup Tessarollo: to nie służy walce o wiarę 

Niezadowolenie z decyzji burmistrza Padwy wyraził biskup Chioggi, Adriano Tessarollo. Oświadczył, że to rozporządzenie nie służy walce o wiarę i Kościół, ponieważ istnieją „inne sposoby obronny katolickich wartości”. Nie sprecyzował jednak jakie, zauważa z przyganą portal PCh24.pl, po czym strofuje włoskiego hierarchę: Postawa biskupa jest absurdalna, nawet jak na „nasze czasy”.

Biskup Adriano Tessarollo

Biskup Adriano Tessarollo: ”Kościół nie powinien nigdy prowadzić bitew przez Krzyż”

Stanowisko biskupa wywołało silne kontrowersje, na które sam zainteresowany odpowiedział słowami: „Nie chciałbym robić z tego tragedii”. Dodał potem niejasno pisze PCh24.pl – że jego zdaniem „Kościół nie powinien nigdy prowadzić bitew przez Krzyż”. 

Biskup wrogiem krzyża?

Portal przypomina, że jeszcze niedawno Konferencja Episkopatu Włoch walczyła o prawo do krzyży w miejscach publicznych z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. W oficjalnym stanowisku włoscy biskupi napisali wówczas, że „ekspozycja krzyży w szkołach publicznych ma duże znaczenie dla uczuć religijnych i tradycji narodów europejskich”. Jak widać, nie wszyscy biskupi w to wierzą, ubolewa PCh24.pl i przypomina stanowisko papieża Benedykta XVI, który w 2006 roku na spotkaniu z katolickimi prawnikami potępił „wrogów krzyża”.

Polska reakcja: ekskomunikować biskupa!

Postawa biskupa Tessarollo wprawiła w osłupienie katolickich internautów w Polsce: Zwariował? Ekskomunika! Własnym sądem się potępił. Nie może już sprawować kultu i urzędów kościelnych, pisze jeden z nich. Inny zastanawia się, czy biskup może czegoś się „nawąchał”, jeszcze inny stawia diagnozę: Obawiam się, że opisywany biskup jest po prostu niewierzący. 

Pamiątka po faszystach?  

Obowiązek wieszania krzyży we włoskich szkołach i urzędach wprowadził faszystowski reżim Benito Mussoliniego w latach 20. ubiegłego wieku – przypomina włoska agencja prasowa ANSA. Konstytucja Włoch z 1948 roku deklaruje świeckość państwa, ale kolejne włoskie rządy nigdy nie odwołały dekretów Mussoliniego o obowiązkowych krzyżach. W związku z tym w wielu włoskich szpitalach, sądach i szkołach wciąż wiszą krucyfiksy.

Źródła: www.pch24.pl, www.ansa.it, www.independent.co.uk

Dodaj komentarz

avatar