Ksiądz pedofil Krzysztof K. po wyroku nadal pełni posługę

Mimo prawomocnego wyroku za pedofilię ksiądz Krzysztof K. nadal pełni obowiązki kapłańskie w parafii w Chwaszczynie na Kaszubach. Prowadzi msze, bierze udział w pielgrzymkach, udziela komunii, wygłasza homilie i spowiada.

Kościół kryje pedofilię

Ta okładka ”Newsweeka” wywołała kiedyś skandal. Okazuje się jednak, że takie są fakty.

Pół roku temu ksiądz Krzysztof K. został prawomocnie skazany za pedofilię wobec 14-letniej Zuzanny. Wyrok, wydany przez Sąd Okręgowy w Gdańsku, kończy prawie dziesięcioletni, niejawny proces. Ksiądz nigdy nie przyznał się do winy. Postępowanie toczyło się trzykrotnie w związku z uchyleniem wyroków sądów pierwszej instancji.

W 2008 roku ksiądz Krzysztof K. zostaje skazany na 3,5 roku bezwzględnego więzienia, ale sąd wyższej instancji wyrok uchyla. Dwa lata później ponowne skazanie – 2,5 roku więzienia i kilka miesięcy potem ponowne uchylenie. Trzeci wyrok zapada pod koniec 2012 roku: sąd skazuje księdza za dwa przestępstwa pedofilii. Pierwszy zarzut dotyczy zdarzeń podczas pielgrzymki do Niepokalanowa w maju 2005 roku. Drugi – tego, co stało się pewnej letniej nocy na plebanii księdza.

Ksiądz pedofil? Kościołowi to nie przeszkadza

Po każdym orzeczeniu sądu Kościół przenosił księdza Krzysztofa K. do innej parafii, gdzie pełnił „pomoc duszpasterską”. Tak było przez 10 lat, tak jest i dzisiaj. Sądowy wyrok za pedofilię nie skłonił duchownych przełożonych skazanego księdza do odebrania mu obowiązków kapłańskich.

W lokalnej gazecie można przeczytać: „17 marca br. w chwaszczyńskiej parafii pw. św. apostołów Szymona i Judy Tadeusza odbyła się kolejna w tym roku Msza Święta z elementami języka kaszubskiego. Eucharystii przewodniczył ks. wikariusz Mateusz Koszałka, który po kaszubsku poprowadził Koronkę do Miłosierdzia Bożego i przeczytał Ewangelię w tym języku. Homilię wygłosił ks. Krzysztof (…), który pełni w parafii w Chwaszczynie posługę pomocy duszpasterskiej.”

Dlaczego przez tak wiele lat i po prawomocnym wyroku Kościół nie odsunął księdza Krzysztofa od obowiązków? Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, tłumaczy: Sprawa ciągnie się już 10 lat. Ten ksiądz nie sprawuje żadnych funkcji. Jest rezydentem. Sprawuje pomoc duszpasterską u swojego kolegi. Posługę ma totalnie ograniczoną. Metropolita nie odpowiedział na pytanie, jak ma wyglądać takie „ograniczenie”.

Księża i parafianie bronili pedofila

Podczas przeciągającego się procesu księża i parafianie udzielali wsparcia księdzu Krzysztofowi K. Na spotkaniu radnych parafialnych, sołtysów i innych gości podpisano list skierowany do ks. Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, w którym wyrażono poparcie dla ks. Krzysztofa (…), który obecnie po wydaniu wyroku jest położony w bardzo trudnej sytuacji, napisał kilka lata temu ksiądz Jacek Bordzoł, administrator parafii w Mechowie (to jedna z parafii, do których Kościół przenosił księdza pedofila Krzysztofa K.)

To smutne wydarzenie zmobilizuje do okazania księdzu jeszcze większego wsparcia modlitewnego i finansowego w walce o Jego dobro. Radni i sołtysi postanowili, że w tym tygodniu przejdą się po wsiach i będą zbierać pieniądze, wspierające starania księdza o udowodnienie swej niewinności. Z całego serca popieram tę inicjatywę, a za okazaną pomoc wyrażamy wdzięczność,  oświadczył ksiądz Jacek Bordzoł w komunikacie wystosowanym do wiernych.

Źródła: tygodnik.onet.pl, www.fopke.pl

Dodaj komentarz

avatar