Ksiądz Irek był ojcem, mimo celibatu. Sąd to potwierdził

Ksiądz profesor Waldemar Irek, nieżyjący już były rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, był ojcem czteroletniego dziś Kuby – zdecydował sąd, uznając, że niepotrzebne są dodatkowe badania DNA, których chciała rodzina księdza.

Ksiądz profesor Waldemar Irek

Ksiądz profesor Waldemar Irek. Celibat nie przeszkodził mu wejść w związek z kobietą i zostać ojcem
 

Po śmierci księdza Waldemara Irka w 2012 roku wrocławską kurię odwiedziła Wiesława Dargiewicz z Oławy z prośbą o zabezpieczenie jego majątku. Oficjalnie poinformowała w mediach, że żyła z duchownym w wieloletnim związku, a od trzech lat wychowuje jego syna. Kuria nie chciała jej pomóc i wysłała ją do sądu. Dargiewicz zwróciła się do detektywa Krzysztofa Rutkowskiego, który pomógł jej zainicjować w sądzie postępowanie spadkowe, nagłośnił sprawę i publicznie wzywał kurię do płacenia alimentów na rzecz chłopca.

Sąd w październiku 2013 roku nakazał ekshumację zwłok księdza i przeprowadzenie badań DNA. W styczniu 2014 roku, po uzyskaniu opinii biegłych, sąd w Oławie potwierdził ojcostwo księdza. Jednak od tej decyzji odwołała się rodzina nieżyjącego duchownego, kwestionując sposób przeprowadzenia badania.

Sprawę rozstrzygnął 22.07.2014 r. wrocławski sąd okręgowy, który oddalił apelację rodziny księdza, uznając ją za całkowicie bezzasadną. Trwa jednak inny proces, który wytoczyła rodzina – domaga się ona odebrania dziecka Wiesławie Dargiewicz. Zdaniem rodziny księdza, matka chłopca nie radzi sobie z opieką nad Kubą.

Profesor Józef Baniak

Profesor Józef Baniak: ”Biskupi wiedzą, że księża mają partnerki i dzieci. Nic z tym nie robią”
 

Ponad połowa polskich księży utrzymuje kontakty z kobietami

Prawie 60 procent polskich księży utrzymuje kontakty z kobietami, a 10-15 procent ma dzieci ze swoimi partnerkami – wynika z badań profesora Józefa Baniaka, socjologa religii z poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Jednak informacje na ten temat rzadko przedostają się do mediów.

Zwłaszcza młoda generacja księży to zupełnie nowe pokolenie, z inną hierarchią wartości. Oni wcale nie zamierzają rezygnować z erotyki, seksu i kontaktów z kobietami, mówi profesor Józef Baniak. Dodaje, że biskupi doskonale zdają sobie sprawę z tego, że księża mają partnerki i dzieci. Ale na ogół nic z tym nie robią. Zazwyczaj przenoszą ich do innej parafii, daleko od poprzedniej. Nawet nie dlatego, żeby im utrudniać życie, tylko żeby obraz Kościoła był jasny, tłumaczy profesor.

Źródła: www.gazetawroclawska.pl, wroclaw.gazeta.pl, wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

avatar