Proboszcz katedry polowej zawieszony po przeszukaniu przez CBA jego mieszkania

Proboszcz katedry polowej Wojska Polskiego, były kapelan Jana Pawła II, ksiądz pułkownik Robert Mokrzycki został zawieszony przez biskupa polowego Józefa Guzdka. Ma to związek z przeszukaniem przez CBA mieszkania ks. Mokrzyckiego. Agenci przyszli do księdza, prowadząc śledztwo dotyczące Jana Burego i Zbigniewa Rynasiewicza.

Ks. płk Robert Mokrzycki i papież Jan Paweł II

Ks. płk Robert Mokrzycki był kapelanem Jana Pawła II. Obecnie jest kapelanem Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.

Przeszukaniem zdziwiona jest Kuria Polowa Wojska Polskiego. O niczym nie wiedzieliśmy, mówi rzecznik Kurii, ksiądz pułkownik Zbigniew Kępa. Przyznaje, że to sytuacja nadzwyczajna, kiedy CBA wchodzi do pokojów służbowych. Rzecznik poinformował, że biskup Józef Guzdek zawiesił już księdza Mokrzyckiego w pełnieniu wszelkich funkcji i urzędów do czasu złożenia przez niego stosownych wyjaśnień.

Prokuratura i CBA szukały u polityków i innych osób – m.in. u księdza Mokrzyckiego – sztab złota, w ramach śledztwa dotyczącego powoływania się na wpływy w Ministerstwie Infrastruktury. Śledczy podejrzewają, że Jan Bury, szef klubu PSL, dostał sztabkę złota za załatwienie nominacji sędziowskiej dla córki znajomego biznesmena z Leżajska na Podkarpaciu.

Czy znaleziono złoto u księdza?

Prokuratura potwierdziła, że znalazła wyroby ze złota u osób, u których dokonywano przeszukań w ramach śledztwa. Nie podała jednak, ile złota znaleziono ani u kogo. Od wybuchu „podkarpackiej afery korupcyjnej” przeszukano blisko 20 miejsc na terenie całego kraju

Kim jest sam ksiądz pułkownik Robert Mokrzycki i jaki może mieć związek ze śledztwem, w którym dotąd tylko dwóch biznesmenów z Podkarpacia ma postawione zarzuty?

Kapelan służb

Z jego oficjalnego biogramu wynika, że ma 47 lat i pochodzi z województwa podkarpackiego, gdzie przyjął święcenia kapłańskie w 1993 roku. Po krótkiej posłudze w dwóch parafiach związał się z duszpasterstwem wojskowym. W 1997 roku otrzymał pierwszy stopień oficerski. Szybko awansował, jego dalsza kariera wyglądała tak: w 1999 roku porucznik, 2000 kapitan, 2001 major, 2003 podpułkownik, 2005 pułkownik. W 2004 roku został kapelanem Jana Pawła II. Od 2006 roku jest równocześnie kapelanem Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.

Wiadomo, że ksiądz Mokrzycki osobiście zna się z szefem klubu parlamentarnego PSL Janem Burym, który równocześnie kieruje strukturami tej partii na Podkarpaciu.

Źródło: www.tvn24.pl

Dodaj komentarz

avatar