W Niemczech coraz więcej katolików występuje z Kościoła

Kościół katolicki traci wiernych również w Niemczech. W ubiegłym roku prawie 180 tysięcy osób wystąpiło tam z Kościoła; znacznie więcej niż w 2012 roku.

W 2013 roku na apostazję zdecydowało się 178805 katolików w Niemczech – tym samym został prawie osiągnięty rekordowy poziom z 2010 roku, gdy po skandalach związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci przez księży Kościół katolicki opuściło 181193 wiernych. W 2012 roku występujących było 118335. Te dane opublikowała Konferencja Episkopatu Niemiec w Bonn.

Luksusowa rezydencja biskupa Limburga za 40 mln euro, sfinansowana z pieniędzy, które miał być przeznaczone dla ubogich rodzin

Luksusowa rezydencja biskupa Limburga za 40 mln euro, sfinansowana z pieniędzy, które miały być przeznaczone dla ubogich rodzin

Ocenia się, że do ubiegłorocznych wystąpień z Kościoła mocno przyczyniła się afera finansowa, w wyniku której odwołany został biskup Limburga, Franz-Peter Tebartz-van Elst.

Biskup wybudował sobie luksusową rezydencję za 40 milionów euro, choć pierwotnie miała ona kosztować 2,5 miliona. Budowę finansował z przywłaszczonych pieniędzy, które miały być przeznaczone dla biednych, wielodzietnych rodzin. Biskup i jego wikariusz generalny Franz Kaspar stworzyli system tuszowania i maskowania pozwalający na unikanie kontroli kosztów budowy.

Kościół katolicki w Niemczech stracił również wielu wiernych po głośnej sprawie 25-letniej kobiety, która zgłosiła się do szpitala, podejrzewając, że po zaaplikowaniu jej „tabletki gwałtu” została zgwałcona. Ani pierwszy Szpital Św. Wincenta, ani szpital Św. Ducha – obydwa w Kolonii – nie przyjęły jej tłumacząc, że udzielenie jej pomocy byłoby niezgodne z etyką chrześcijańską.

Niemieccy katolicy coraz bardziej krytyczni wobec swojego Kościoła

Wśród Niemców coraz bardziej krytyczni wobec Kościoła stają się przede wszystkim katolicy. Według badań socjologów, nawet głęboko wierzący i wierni Kościołowi katolicy coraz częściej podają w wątpliwość oficjalne stanowisko Kościoła. Krytycznie patrzą, czy wręcz otwarcie kwestionują podejście Kościoła do życia seksualnego, obchodzenie się z kobietami i homoseksualistami a także stosunek do osób rozwiedzionych i chrześcijan innych wyznań.

Źródła: www.dw.de, www.dw.de

Dodaj komentarz

avatar