Księża zabijali i gwałcili – Rwanda 20 lat temu

Księża zabijali i gwałcili – Rwanda 20 lat temu

Jeden z katolickich duchownych pozwolił ludziom schronić się w przykościelnej wieży, po czym zamknął ich na klucz i wezwał morderców ze spychaczami. „Sprzątnijcie te śmieci”, krzyczał i pozwolił na to, by zburzono wieżę, w której uwięził swoich parafian.

W Rwandzie dochodziło do masakr w kościołach – w zbrodniach uczestniczyli również księża
W Rwandzie dochodziło do masakr w kościołach – w zbrodniach uczestniczyli również księża

Przed dwudziestu laty, dokładnie 6 kwietnia 1994 roku, w Rwandzie rozpoczęły się masowe zbrodnie. Trwały sto dni i przeszły do historii jako jedno z największych ludobójstw w nowożytnych dziejach świata. W małym państwie w środkowej Afryce przez ponad trzy miesiące ekstremiści z grupy ludnościowej  Hutu mordowali rodaków z ludu Tutsi. Według oficjalnych danych, zbrodnie pochłonęły milion ofiar.

16 lat później do Rwandy pojechał polski reporter Wojciech Tochman. Plonem tej wyprawy jest  poruszająca książka „Dzisiaj narysujemy śmierć”. Autor opowiada o niej w rozmowie z portalem Onet.pl.

Kościół katolicki chowa głowę w piasek

Kościół jest bierny, mówi Tochman, zapytany, czy cieszący się w Rwandzie silną pozycją Kościół katolicki próbuje obecnie pomóc rwandyjskiemu państwu w przebaczeniu lub pojednaniu. A na pewno mógłby sporo zrobić, bo to jedyna dozwolona organizacja, która masowo łączy rzesze Hutu i Tutsi. Ale Kościół chowa głowę w piasek, jakby tam się nic nigdy złego nie stało. W najlepszym wypadku, w rocznicę rozpoczęcia ludobójstwa, któryś z księży powie w czasie mszy „módlmy się za ofiary wojen w Rwandzie”, albo „za ofiary wojny sprzed 20 lat”.

Kościół unika jednak odważnej konfrontacji z wydarzeniami sprzed lat, ponieważ wymagałaby ona od duchownych, by najpierw stanęli w obliczu swoich grzechów, zaniechań, a nawet zbrodni. Byli tacy księża, którzy gwałcili i zabijali. Niektóre zakonnice donosiły. Większość białych misjonarzy uciekła, chociaż były wyjątki. Tochman pisze  w swojej książce o polskim zakonniku, który ocalił wiele osób. Był jednym z tych, którzy nie uciekli, chociaż, jak mówi reporter, ucieczki z tak strasznego miejsca oceniać nie można, bo nikt z nas nie wie, jakby się na miejscu tych duchownych zachował. Zaznacza, że sam na pewno by uciekł i nie ukrywa tego w swojej książce. Podkreśla jednak, że postawa misjonarzy przed i po ludobójstwie musi podlegać ocenie. Gdy zbrodnie ustały, duchowni wrócili do Rwandy jak triumfatorzy.

Katoliccy księża mają na sumieniu najcięższe grzechy, a przykłady podaje Tochman w swojej książce. Jeden z duchownych pozwolił ludziom schronić się w przykościelnej wieży, po czym zamknął ich na klucz i wezwał morderców ze spychaczami. „Sprzątnijcie te śmieci”, krzyczał i pozwolił na to, by zburzono wieżę, w których uwięził swoich parafian.

Kościół w Kibuye, Rwanda
„Na terenie wokół kościoła w Kibuye były porozrzucane ciała ofiar. Przyjechali Amerykanie, żeby je pozbierać, a Kościół zażądał od nich pieniędzy”

Zamiast rozliczenia z przeszłością – egzorcyzmy

Kościół powinien mówić uczciwie, jak było, podkreśla Tochman, odpowiadając na pytanie, jakie kroki musiałby podjąć Kościół katolicki w celu rozliczenia się ze swoją przeszłością w Rwandzie. Według reportera, Kościół powinien przyznać, że przez dziesiątki lat wspierał lud Hutu, że miał świadomość nadchodzących zbrodni i niewiele uczynił, aby nie stały się one faktem. Co więcej, niektórzy księża, nie wyłączając hierarchów, wiele zrobili, by doprowadzić do lubobójstwa. Kościół musi przyznać,  że katolicy zabijali się nawzajem, że byli księża, którzy mordowali i gwałcili.

Kościół, gdyby odważnie i uczciwie podchodził do sprawy, musiałby wtedy powiedzieć swoim wiernym Hutu: „nic nie zwalnia was z odpowiedzialności, bo w najlepszym wypadku patrzyliście bezczynnie na to, co robią wasi bracia, ojcowie i mężowie”, mówi Tochman i podkreśla, że trudno byłoby znaleźć jakąś rodzinę Hutu, która nie byłaby uwikłana w ludobójstwo, choć oczywiście nie wszyscy popełniali zbrodnie. Kościół próbuje jakoś te morderstwa wytłumaczyć:

„To nie ty mordowałeś” – mówią księża do katów – „to szatan, który mieszkał w tobie”. Egzorcyzmy w Rwandzie są bardzo popularne. Tak Kościół próbuje sobie radzić z traumą ludobójstwa.

Wstrząsające jest to, że nawet w obliczy gigantycznej tragedii, która dotknęła Rwandę, ujawniło się zamiłowanie Kościoła do pieniędzy. Tochman opowiada, że niektórzy księża chcieli zarobić na… trupach ofiar zbrodni. Domagali się zapłaty od ekip, które dokonywały ekshumacji. W Kibuyu stoi kościół, wokół którego na zboczu leżały porozrzucane ciała ofiar. Kiedy przyjechała amerykańska ekipa, aby je zebrać, księża zażądali pieniędzy. Oczekiwali, że Amerykanie pozbierają z przykościelnego terenu kości parafian, których zabito, gdy uciekali z kościoła – a potem im za to zapłacą.

Katoliccy misjonarze: „To nie nasza sprawa”

Kwiecień, maj i czerwiec to miesiące rocznicowych ceremonii żałobnych w Rwandzie. Jedna z tych ceremonii, przypadająca 7 kwietnia, ma charakter państwowy i organizowana jest od kilku lat na stadionie w Kigali. W ciągu tych trzech miesięcy w całej Rwandzie odbywają się również lokalne uroczystości, w rocznice lokalnych rzezi.

Biali misjonarze, polscy księża, przekonywali mnie, żebym nie szedł na uroczystości państwowe, bo jesteśmy tam niemile widzianymi gośćmi, opowiada Wojciech Tochman. Księża tłumaczyli mu, że mieszkańcy Rwandy obwiniają białych za krwawe wydarzenia w tym kraju, a więc obecność na tych uroczystościach nie jest bezpieczna. Mimo tych ostrzeżeń, reporter tam poszedł i poszli tam również wszyscy biali, którzy właśnie przebywali w rwandyjskiej stolicy. Zabrakło jedynie białych misjonarzy i księży.

Zapytany, czy ich nieobecność można wytłumaczyć jako reakcję obronną ludzi, którzy również przeszli traumę, reporter odpowiada: Owszem, przeszli. Patrzyli na zabijanie. I powtarzali, że „to nie jest nasza sprawa”. Jak to nie ich sprawa? Byli tam od 100 lat, nawracali, ewangelizowali, a jak ich owieczki zaczęły się zarzynać, to to nie ich sprawa?

Księża mają tysiące wymówek

Później duchowni ci tłumaczyli się, że ulegli strachowi, gdy trwały zbrodnie, że są tylko ludźmi. Tochman mówi, że to rozumie, ale pyta o to, co się działo potem, kiedy ludobójstwo się skończyło, gdy zagrożenie minęło:

Ja wiem, jak nazywała się spalona na ich oczach dziewczynka, w ich kaplicy, oni tego nie wiedzą. Nigdy nie byli tym zainteresowani.

Arcybiskup Henryk Hoser
W Rwandzie mówi się, że w ewakuacji duchownych ludobójców aktywnie pomagał polski arcybiskup Henryk Hoser. Wojciech Tochman zapytał o to arcybiskupa, lecz nie dostał odpowiedzi.

Reporter opowiada, co zrobili misjonarze, gdy zabito ponad 90 osób przed kościołem w Kigali, gdzie pracowali polscy duchowni: Najpierw wynieśli z kościoła najświętszy sakrament, by nie doszło do profanacji, a potem się schowali w refektarzu. Do dziś nie chcą o tym mówić. Uważają, że to jest ich prywatna trauma.

Właśnie przed tym kościołem co roku 9 kwietnia organizowane są lokalne uroczystości. Przypominają festyn, choć są spokojniejsze. Ludzie opowiadają do mikrofonu swoje historie, mówią, co tu przeżyli, na co patrzyli, kogo stracili, mówi Wojciech Tochman.  A księża siedzą dalej w tym refektarzu, w którym siedzieli wtedy. Nie towarzyszą swoim parafianom w opłakiwaniu zmarłych. Nie pozwala im na to trauma? Mają tysiące rożnych wymówek, szytych grubymi nićmi. Wstyd powtarzać.

Kościół i wierni najchętniej milczą o Rwandzie

Reporter przypomina, że ci „straumatyzowani” katoliccy księża w sierpniu 1994 roku wrócili do Rwandy. Wtedy na tutejszej ziemi leżały jeszcze setki tysięcy trupów, a księża po prostu wrócili do swoich normalnych zajęć i normalnego życia, jakby nic się nie wydarzyło. I tak to wygląda przez minionych 20 lat. Jednak trudno się temu dziwić, bo wśród tych duchownych niewielu jest intelektualistów, ludzi o szerokich horyzontach i odwadze osobistej. Do tej pory rwandyjski Kościół katolicki nie może doczekać się mądrego przywódcy. Nie pojawił się nikt, kto w imieniu tutejszego Kościoła złożyłby przeprosiny za krew, którą przelali jego wyznawcy. Nie pojawił się nikt, kto przeprosiłby tych, którzy ocaleli. W opowieściach księży i hierarchów o wydarzeniach w Rwandzie wciąż mało jest szczerości i otwartości, a za to dużo manipulacji. Ale duchowni najchętniej milczeliby o Rwandzie, podobnie jak wierni Kościoła katolickiego na całym świecie, nie wyłączając Polski. Katolikom niezwykle trudno stawić czoła prawdzie o roli Kościoła w ludobójstwie, więc najchętniej ją odrzucają.

Opowiadając o polskich duchownych, którzy pełnią misję w Rwandzie, Tochman zauważa, że dominuje wśród nich postawa, którą prezentuje arcybiskup Henryk Hoser, odgrywający dużą rolę w rwandyjskim Kościele w latach 90. Są wśród nich rasiści i antysemici. Te prymitywne dowcipy o czarnych, ale także o kobietach. To poczucie wyższości nad tymi, którym przyjechali służyć. To odgradzanie się od wiernych wysokimi murami, metalowymi bramami. Taka formacja.

Zapytany, czy dzisiaj można liczyć na to, że liberalny papież Franciszek odniesie się do sprawy uwikłania Kościoła w rwandyjskie zbrodnie, Wojciech Tochman odpowiada: Miał okazję. Była 20. rocznica ludobójstwa i nie pamiętam, żeby wykonał jakiś gest.

Źródło: onet.pl

26
Dodaj komentarz

avatar
15 Liczba wątków
11 Liczba odpowiedzi w wątkach
0 Followers
 
Przejdź do najczęściej ocenianego komentarza
Przejdź do najpopularniejszego wątku
24 Liczba autorów komentarzy
MarcinTomTomekzygmuntLilly Autorzy najnowszych komentarzy
najnowszy najstarszy oceniany
Marcin
Marcin

Tu jak zwykle przeproszą jak zrobi się za głośno, a potem historia się powtórzy. Jak to ma miejsce od początku istnienia religii.

zygmunt
zygmunt

Od samego początku chrześcijaństwa to największa zbrodnicza organizacja od początku świata…

Tadeusz
Tadeusz

Warto przeczytać w internecie: wywiad z profesorem Hubertusem Mynarkiem – byłym księdzem, teologiem i filozofem, dziekanem Uniwersytetu Wiedeńskiego, pisarzem i najbardziej – obok Karlheinza Deschnera – znanym  niemieckim krytykiem Kościoła Rzymskokatolickiego

Piotr
Piotr

Mace fejsa?

toya
toya

ta purpurowo-czarna sekta bogaci sie tylko na wojnach, morderstwach, gwałtach i pedofilii, dla tych celów stworzyli Legiony Chrystusa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Majka
Majka

Temat ludobójstwa w Rwandzie jest niewygodny dla Kościoła i hierarchów. Podobnie, jak postawa wobec holokaustu. Zawsze chowali głowę w piasek.

Tomek
Tomek

Zapominasz o inkwizycji i niewolnictwie. Też się na tym bardzo wzbogacili.

Franciszek
Franciszek

Podlosc i oszczerstwo zieja z kazdego z powyzej zapisanych zdan. Nie ma tam nawet autora z imienia i nazwiska. Wsciekla lewacko – zydowska NIENAWISC do Boga i Kosciola swietego.

Włodzimierz
Włodzimierz

Kadzidło ci najwyraźniej nie służy.Potrzebujesz autora lub naocznego świadka np.KRUCJAT to trochę poczekaj będziesz go miał.

darth vader
darth vader

Żydowska nienawiść do żydowskiego bóstwa?

lewaczka
lewaczka

Franciszku, przypomnę Ci, że Jezus był Żydem. Nie zamykaj oczu na prawdę, nie bój się jej i zmierz się z nią, a sam uwolnisz się od nienawiści, którą przypisujesz jakiemuś bliżej nieokreślonemu bytowi pt. lewactwo. Tylko prawda nas wyzwoli, a kościół jest pod pręgierzem prawdy i nie ma nic wspólnego z Bogiem i miłością do bliźniego. W kościołach, w których są gwałcone dzieci Bóg nie mieszka. Smutne, ale prawdziwe.

Waldemar
Waldemar

Mówisz bzdury wyznawco szatana!

toya
toya

Franciszku – domniemam, że nawet nie przeczytałeś całego Pisma Świętego a co dopiero o historii powstania tej sekty, a zabierasz głos!!!!!!

Tomasz
Tomasz

Kościół który nie szuka prawdy i sprawiedliwości tylko tuszuje i szuka usprawnienia dla skurwysyństwa i łajdactwa jest święty ? Kościół się skurwił i zeszmacił już dawno.

Tomek
Tomek

Franciszku nienawiść jest pierwszą cechą przedstawicieli kleru katolickiego. Ponadto jeszcze pedofilia, zachłanność, krzywoprzysięstwo, umiłowanie do przemocy , alkoholu, no i oczywiście do bezkarności!

Tom

Tuman byłeś, jesteś i zostaniesz. Krzyż ci w oko ćwoku pisowski

adam
adam

Jak zwykle zamiatanie wszystkiego pod dywan

Marek
Marek

Myśmy to w europie podczas wojny przerabiali, do czego sa zdolni purpuraci i ich czarni żołnierze to każdy inteligentny i wykształcony wie, dziś w Polsce na nowo odgrzewają nazism i faszyzm, widać topnieją pieniadze i diamenty po żydach uzyskane za fałszywe paszporty dla nazistów udających sie do ameryki poł. Ci do których to nie dociera niech dalej sie modlą o rozum.

Tamara
Tamara

to wina tych którzy chrzczą nadal swoje dzieci, biorą śluby niby bo tak wypada, a oni dalej kradną, gwałcą, panoszą się i nic się nie zmieni bo lud ciemny i tępy

Adam Mazur
Adam Mazur

Od dawna wiadomo, że Hoser ma sporo za uszami, jeśli chodzi o tragedię w Rwandzie. Niestety nie ma sprawiedliwości. Gdyby dobry i miłosierny Bóg na prawdę istniał, ktoś taki jak Hoser nie tylko nie miałby prawa wygłaszać swoich nienawistnych komentarzy, ale też nie byłby pławiącym się w poważaniu i luksusie ważnym dostojnikiem. To wszystko jest bardzo smutne.

ateizm.info.pl

Stosunek całego Kościoła katolickiego do ludobójstwa w Rwandzie pokazuje, że jest to instytucja wyzbyta wartości moralnych. Liczy się dla niej tylko własny interes.

Lilly
Lilly

A Watykan popierajacy Hitlera ???
Ze o galerii popieskich „serdecznych przyjaciol” podejrzanego autoramentu nie wpomne. Z naszym papciem na czele.

mirek
mirek

To tylko kolejny powód by szerokim łukiem omijać kościoły!!!
Banda zakłamanych hipokrytów!
Tych kilku szczerych i uczciwych księży to margines, cała reszta to bandyci, złodzieje, pedofile, kłamcy!
Szkoda tylko, że naród wciąż taki głupi i wierzy w te bzdury!

gość
gość

mowę odejmuje… :((((((

katolik w rozterce
katolik w rozterce

Ksieza manipuluja ludzmi,czuja sie wladcami a dla mnie to szatani ubrani w czarne sukienki, moze jest gdzies ksiadz ktory jest dobrym czlowiekiem,tak mysle bo tych ktorych znam to sami bufoni.