Ksiądz ekonom kurii i były oficer SB podejrzani o oszustwo

Prokuratura przedstawiła zarzuty oszustwa księdzu Mirosławowi P., głównemu ekonomowi archidiecezji katowickiej oraz Markowi P., byłemu oficerowie śląskiej Służby Bezpieczeństwa.

Zarzuty mają związek z działalnością Komisji Majątkowej, która przez wiele lat zajmowała się przyznawaniem instytucjom kościelnym rekompensat za mienie utracone w czasach PRL. Ksiądz Mirosław P. był współprzewodniczącym komisji, natomiast Marek P. reprezentował przed nią interesy parafii i domów zakonnych.

Współpracujący z Kościołem były oficer Służby Bezpieczeństwa, Marek P.

Marek P,. były oficer SB, reprezentował instytucje kościelne przed Komisją Majątkową

Zawyżona wycena i nienależne odszkodowanie dla parafii

W roku 2007 Marek P. był pełnomocnikiem parafii  św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach. Według CBA, przedłożył wówczas przed komisją operat szacunkowy poświadczający nieprawdę. Dotyczył on wyceny utraconych przez parafię w Kętach nieruchomości i zdaniem śledczych znacznie zawyżał ich wartość. Obejmował także nieruchomości, które nie powinny podlegać wycenie, ponieważ zostały wcześniej sprzedane, bądź przyznano już za nie odszkodowanie, mówi Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy CBA. Efekt był taki, że parafia dostała ponad 2,2 mln zł nienależnego odszkodowania.

Prokuratura: ksiądz Mirosław P. również oszukiwał

Podejrzany o oszustwo ksiądz Mirosław P.

Podejrzany o oszustwo ksiądz Mirosław P., współprzewodniczący Komisji Majątkowej, główny ekonom archidiecezji katowickiej

Według prokuratury, podczas przyznawania tej rekompensaty ksiądz Mirosław P. wprowadził pozostałych członków Komisji w błąd co do wartości należnego odszkodowania. Jemu też przedstawiono zarzut oszustwa. Z kolei rzeczoznawcy, którzy sporządzali operat, są podejrzani o poświadczenie nieprawdy w dokumentach.

Nie mogę się wypowiadać na ten temat, powiedział ksiądz Mirosław P., poproszony o komentarz.

Od kilkunastu miesięcy przed sądem w Krakowie toczy się inny proces, w którym ksiądz Mirosław P. zasiada na ławie oskarżonych. Zarzucono mu tam działanie na szkodę skarbu państwa. W tej samej sprawie jest także oskarżony Marek P. On z kolei odpowiada za skorumpowanie jednego z członków Komisji Majątkowej oraz oszustwa na szkodę instytucji kościelnych, które reprezentował. 

Źródło ->

Dodaj komentarz

avatar