Ksiądz poleca usługi jednej firmy pogrzebowej. Nie ma wyrzutów sumienia

Chcesz być pochowany na naszym cmentarzu? Skorzystaj z usług konkretnej firmy pogrzebowej. Takie propozycje „nie do odrzucenia” wciąż pojawiają się na polskich cmentarzach. Czy to etyczne, uczciwe i zgodne z prawem?

Parkowo, cmentarz

Cmentarz w Parkowie. Tutejszy ksiądz działa jako pośrednik, polecając usługi konkretnej firmy pogrzebowej.

Ksiądz w wielkopolskiej wsi Parkowo działa jako pośrednik pewnej firmy pogrzebowej, bez skrępowania namawiając do korzystania tylko z jej usług. Wprawdzie nie zmusza, ale ta firma wszystko zrobi „najlepiej” i jako jedyna może działać pod nieobecność duchownego.

Do Parkowa przyjechał z ukrytą kamerą reporter TVP Info. Nasz dziadek zmarł i napisał, że chciałby być w Parkowie pochowany, zaczyna reporter. Po krótkiej rozmowie ksiądz Jan A. przechodzi do konkretów.

Czy macie wybraną jakąś firmę? Ja bym proponował, żeby był to pan B. To oczywiście nie jest przymus. On będzie wiedział, gdzie są miejsca wolne. Tutaj robił ewidencję cmentarza. Jakby to był pan B. to wszystko się może dziać mimo, że mnie nie ma. To on już może kopać, może szykować, proponuje ks. Jan A.

„Nie mam żadnych wyrzutów sumienia”

Dlaczego ksiądz poleca korzystanie z usług konkretnej firmy pogrzebowej? pyta już oficjalnie telewizyjny reporter. Ja tylko powiedziałem, że w tych dniach mnie nie będzie, dlatego dobrze byłoby, gdyby był to ten pan. Nie polecam nikogo. Nie mam żadnych wyrzutów sumienia, mówi ksiądz.

Niektórzy mieszkańcy Parkowa są zdegustowani postawą duchownego. Uważają ten proceder za „przekupstwo”, a nawet za „złodziejstwo”.

Mówimy o zawodzie społecznego zaufania, w przypadku którego obowiązują wysokie standardy etyczne. W tym wypadku można mieć poważne wątpliwości, czy ksiądz buduje zaufanie czy wręcz je nadweręża, komentuje dr hab. Przemysław Rotengruber, kulturoznawca i etyk UAM w Poznaniu.

Postawę księdza z Parkowa krytycznie ocenia rzecznik Kurii Gnieźnieńskiej, ale nie sugeruje, by Kuria miała wyciągnąć wobec niego jakieś konsekwencje.

Źródło -> 

Dodaj komentarz

avatar