Czy Watykan ujawni szczegóły swojej roli w pomocy nazistowskim zbrodniarzom?

Wizyta papieża Franciszka w Jerozolimie daje nowe nadzieje tym, którzy chcą, aby otwarto tajne watykańskie archiwa z czasów Holokaustu. Kiedy Watykan rozważa kanonizację Piusa XII, tropiciele nazistów chcieliby ujawnienia dokumentów na temat przypuszczalnych związków Watykanu ze zbrodniarzami wojennymi – pisze brytyjski dziennik „The Guardian.”

Takie oczekiwania ma między innymi Efraim Zuroff, główny „łowca nazistów”, dyrektor Centrum Szymona Wiesenthala: „Pełne udostępnienie archiwów watykańskich byłoby bardzo ważnym krokiem na drodze do ułatwienia rzetelnej oceny kilku spraw, na przykład zakresu wiedzy Watykanu o zagładzie Żydów”.

Papież Pius XII przyjmuje żołnierzy hitlerowskiej armii

Papież Pius XII przyjmuje w Watykanie żołnierzy Wehrmachtu, rok 1941. Podczas drugiej wojny światowej Pius XII przyjmował na uroczystych audiencjach delegacje żołnierzy państw Osi. Zaniechał tych uroczystości, kiedy armia Hitlera zaczęła przegrywać na froncie wschodnim.

Papież Franciszek wkrótce będzie musiał zdecydować, czy Pius XII, papież z czasów wojny, który milczał na temat eksterminacji Żydów, zostanie kanonizowany przed czy po otwarciu archiwów z czasów Holokaustu. Niektórzy liczą na to, że w geście dobrej woli wobec wspólnoty żydowskiej Franciszek otworzy archiwa, zwłaszcza że przed wstąpieniem na tron papieski opowiadał się za ich ujawnieniem. W książce „O niebie i ziemi”, którą cztery lata temu kardynał Jorge Bergoglio wydał wspólnie z argentyńskim rabinem Abrahamem Skorką, przyszły papież napisał: „Trzeba otworzyć archiwa i wszystko wyjaśnić. Celem musi być prawda”.

Amerykański historyk Michael Phayer, autor książki „Kościół katolicki i Holokaust”, uważa, że Pius XII prywatnie uratował pewną liczbę Żydów przed nazistowskimi prześladowaniami, ale nie chciał publicznie potępić Zagłady w obawie, że Hitler rozkaże zbombardować Watykan. „Los Żydów bardzo mało znaczył dla Watykanu”, mówi Phayer. „Pius XII miał inne priorytety, niepokoiło go na przykład zagrożenie komunistyczne, które było dla niego ważniejsze niż Holokaust”.

Efraim Zuroff, dyrektor Centrum Szymona Wiesenthala

Efraim Zuroff, dyrektor Centrum Szymona Wiesenthala, uważa, że otwarcie watykańskich archiwów wyjaśniłoby, co Stolica Apostolska wiedziała o Holokauście i jaką rolę odegrała w powojennej ucieczce nazistowskich zbrodniarzy.

Efraim Zuroff, który poświęcił większość życia na tropienie nazistowskich zbrodniarzy, chciałby również mieć dostęp do wszelkich watykańskich dokumentów dotyczących nazistów, którzy po wojnie uciekli przed wymiarem sprawiedliwości. „Musimy wiedzieć, czy papież Pius XII i wysocy urzędnicy watykańscy odegrali rolę w ucieczce znanych nazistowskich zbrodniarzy wojennych, a jeśli tak, to jaka to była rola”.

Po wojnie prominentni naziści, tacy jak doktor Josef Mengele z obozu Auschwitz i organizator Holokaustu Adolf Eichmann z pomocą Kościoła katolickiego otrzymali bezpieczne schronienie w Buenos Aires, rodzinnym mieście Jorge Bergoglio. Ten fakt, zdaniem Zuroffa, może utrudnić papieżowi decyzję o ujawnieniu dokumentów, choć dyrektor Centrum Szymona Wiesenthala liczy na to, że „otwartość nowego papieża i przyjaźń z narodem żydowskim okażą się ważniejsze”.

Źródło: www.theguardian.com

Dodaj komentarz

avatar