„Utrudniają ujawnienie przestępstw seksualnych”. Prokuratura zawiadomiona w sprawie arcybiskupów

Twój Ruch skierował do prokuratora generalnego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa poplecznictwa w sprawach pedofilii przez czterech hierarchów Kościoła katolickiego, w tym nowego prymasa Wojciecha Polaka. Zawiadomienie, poza prymasem, dotyczy arcybiskupów: Józefa Michalika, Henryka Hosera i Leszka Sławoja Głódzia.

Prymas Wojciech Polak

Prymas Wojciech Polak

Jak napisali autorzy zawiadomienia, chodzi o przestępstwo polegające na „wielokrotnym utrudnianiu ujawnienia przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności osób poniżej 15. roku życia (art. 200 kodeksu karnego – zgwałcenie pedofilskie) dokonanych przez polskich duchownych, zacieraniu śladów przestępstw i udaremnianiu wszczęcia postępowań karnych w celu uniknięcia odpowiedzialności przez tychże duchownych”.

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź

Abp Sławoj Leszek Głódź

Janusz Palikot na konferencji prasowej w Sejmie zarzucił między innymi arcybiskupowi Michalikowi ukrywanie na terenie diecezji proboszcza pedofila z Tylawy i nieodsunięcie go od kontaktów z dziećmi. Jak mówił lider TR, abp Michalik w liście do wiernych zastraszał też osoby, które zeznawały przeciwko księdzu. Osoby w sutannie i habicie są w Polsce bezkarne, oświadczył Palikot.

Zawiadomienie Twojego Ruchu opiera się na materiałach prasowych. Jak napisano w dokumencie, „od wielu miesięcy pojawiają się w mediach szczególnie bulwersujące informacje świadczące o tym, iż najwyżsi hierarchowie Kościoła katolickiego (…) mimo iż posiadali wiedzę o popełnianych przez polskich duchownych katolickich przestępstwach o charakterze pedofilskim – wykorzystując swoją pozycję społeczną – podejmowali działania mające na celu udaremnienie poniesienia odpowiedzialności karnej przez tychże duchownych”.

Zdaniem autorów zawiadomienia o „próbie bagatelizowania wielokrotnych przypadków gwałtów pedofilskich dokonanych przez księży mogą świadczyć także słowa wypowiedziane w jednym z wywiadów przez obecnego prymasa Polski Wojciecha Polaka”. Jak wyjaśniono, „określił on przypadki tego jednego z najgroźniejszych przestępstw mianem wykroczeń w sferze pedofilii”.

Arcybiskup Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

Arcybiskup Józef Michalik

Abp Józef Michalik

Źródło ->

Dodaj komentarz

avatar