Watykan przesłuchiwany przez Komitet ONZ przeciwko Torturom

Od poniedziałku (5.05.2014) przedstawiciele Watykanu zeznają przed ONZ-owskim Komitetem przeciwko Torturom w Genewie. Konwencję w sprawie zakazu stosowania tortur Watykan ratyfikował w 2002 roku, ale dopiero po dziesięciu latach zgłosił wstępny raport do Genewy. Teraz przyszedł czas na pierwszą kontrolę. Przesłuchania zaplanowano na dwa dni.

Federico Lombardi, rzecznik Watykanu

Rzecznik Watykanu Federico Lombardi uprzedza ewentualne zarzuty, apelując, aby ONZ nie ulegało presji 'silnie zideologizowanych’ organizacji pozarządowych. Organizacje współpracujące z ONZ oceniają, że Watykan nie spełnia wszystkich norm konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur.

Przedstawiciele współpracujących z ONZ organizacji pozarządowych oceniają, że stolica Kościoła katolickiego nie spełnia wszystkich standardów wyznaczonych przez konwencję.

Chcemy, aby Watykan odpowiedział za to, że poniża i prześladuje kobiety i dziewczęta, które szukają podstawowej pomocy lekarskiej w sprawach rozrodczości, powiedziała Liliana Sepulveda z nowojorskiego Centrum Praw Reprodukcyjnych w rozmowie z brytyjskim dziennikiem „The Guardian”. Inna nowojorska organizacja, Centrum Praw Konstytucyjnych, zwraca uwagę, że Watykan wciąż nie stworzył mechanizmów pozwalających zapewnić odpowiednie zadośćuczynienie ofiarom wykorzystywania seksualnego i ukarać sprawców takich zachowań.

W złożonym w 2012 roku w Komitecie raporcie przedstawiciele Watykanu w ogóle nie wspomnieli o przemocy seksualnej w obrębie Kościoła. Ale zasady Komitetu i międzynarodowych praw człowieka są jasne: gwałt i w ogóle każda forma przemocy seksualnej są oceniane jako tortura i nieludzkie zachowanie, ocenia Pam Spees z Centrum Praw Konstytucyjnych.

Czeka nas „próba ingerencji w nauczanie Kościoła”?

W lutym Watykan został mocno skrytykowany przez ONZ-owski Komitet Praw Dziecka (stanął przed nim także po raz pierwszy w historii).  Stolicy Apostolskiej wytknięto, że pozwala księżom na wykorzystywanie seksualne „dziesiątek tysięcy dzieci”. ONZ-owski komitet do spraw dzieci skrytykował podejście Watykanu do homoseksualizmu, antykoncepcji i aborcji i zażądał, aby Watykan udostępnił swe archiwa na temat przypadków pedofilii w szeregach Kościoła oraz tych, którzy tuszowali ten skandal. Domagał się postawienia winnych przed świeckim wymiarem sprawiedliwości.

Stolica Apostolska w reakcji na raport zapewniała, że „skrupulatnie przeanalizuje zarzuty skierowane pod jego adresem”. Niektóre uwagi komitetu Stolica Apostolska uznała jednak za „próbę ingerencji w nauczanie Kościoła”.

Przedstawiciele Watykanu podkreślają, że konwencja ONZ nakłada na kraj odpowiedzialność za działania dokonane jedynie na jego terytorium. Tym samym Watykan nie może odpowiadać za działania kleru w innych krajach świata.

Organizacje katolickie: „Raport może godzić w wolność wyznania”

Jeszcze przed przesłuchaniami głos zabrały organizacje katolickie, które obawiają się, że raport może godzić w wolność wyznania. Może się okazać, że Komitet czyni ze swoich własnych poglądów na moralność „oficjalną” religię, będącą w opozycji do wiary katolickiej, napisała w swoim raporcie organizacja Solidarity Centre For Law and Justice.

Te zarzuty odpiera Liliana Sepulveda z Centrum Praw Reprodukcyjnych: Szanujemy religię. Sama pochodzę z Południowej Ameryki i jestem praktykującą katoliczką. Ale Watykan podpisał konwencję, a z tego wynika odpowiedzialność za przestrzeganie jej zapisów. Nie ma usprawiedliwienia dla tortur i nieludzkiego traktowania.

Źródło: www.theguardian.com

Dodaj komentarz

avatar