Kościół zrobił za mało w sprawie pedofilii – przyznała papieska komisja

Powołana przez papieża Franciszka komisja do walki z pedofilią w Kościele przyznała, że obowiązujące do tej pory kościelne prawo w kwestii pedofilii jest niewystarczające – informuje z Watykanu agencja Associated Press.

Marie Collins i kardynał Sean O'Malley

Członkowie papieskiej komisji do walki z pedofilią w Kościele, Marie Collins z Irlandii i amerykański kardynał Sean O’Malley. Komisja liczy ośmiu członków, wśród nich jest m.in. była premier i była ambasador RP w Watykanie, Hanna Suchocka.

Komisja oświadczyła, że opracuje „jasne i skuteczne” zasady odpowiedzialności biskupów i przedstawicieli władz kościelnych, którzy nie będą zgłaszać przestępstw pedofilskich lub nie będą chronić dzieci przed księżmi pedofilami.

Grupy ofiar kościelnej pedofilii od dawna oskarżają Watykan o uchylanie się od karania biskupów lub innych przełożonych, którzy chronili księży gwałcących i molestujących dzieci. Stowarzyszenia ofiar przypominają o sprawie kardynała Bernarda Law z Bostonu, który zrezygnował w niesławie w funkcji arcybiskupa, gdy w 2002 roku wybuchł skandal pedofilski, po czym okazało się, że kardynał Law chronił wielokrotnych gwałcicieli dzieci. Ale mimo skandalu Jan Paweł II ofiarował mu wysokie stanowisko arcykapłana jednej z czterech głównych bazylik Watykanu. Ofiary uznają rozwiązanie kwestii odpowiedzialności hierarchów za jedno z głównych zadań papieża Franciszka i decydujący test dla jego nowej grupy doradczej.

Franciszek ogłosił utworzenie komisji w grudniu zeszłego roku, a w marcu mianował jej członków, w atmosferze krytyki, że ignoruje problem nadużyć seksualnych w Kościele. Licząca ośmiu członków komisja zebrała się po raz pierwszy na początku maja.

Zasiadająca w komisji Marie Collins, która w dzieciństwie była ofiarą księdza pedofila, powiedziała dziennikarzom, że na razie nie może złożyć żadnych konkretnych obietnic, ale ma nadzieję, że komisja zdoła spełnić nadzieje ofiar kościelnej pedofilii.

A to znaczy, że zostało wiele do zrobienia. Komisja nadal nie ma statutu założycielskiego. Nie wiadomo, na ile jest ona niezależna od watykańskiej biurokracji. Nie ustalono daty następnego spotkania ani harmonogramu prac nad nowym zasadami przeciwdziałania pedofilii w kościele.

Źródło: hosted.ap.org

Dodaj komentarz

avatar