Ks. Lipka: Jak pan przechodzi mostem przez Wisłę, trzeba wyrzucić kiełbasę, a wyciągnąć ser

Dlaczego katolik z ulicy Targowej ma pościć, podczas gdy katolik z Marszałkowskiej może jeść mięso już drugi piątek z rzędu? Bo po obu stronach Wisły są w Warszawie inne diecezje i tylko w jednej zwolniono z postu.

Diecezje mają swoje granice, które przebiegają czasem przez środek miasta. A każdy biskup podejmuje decyzje suwerennie z rozeznaniem sytuacji. Na lewym brzegu Wisły dyspensa obowiązuje, a na prawym nie, wyjaśnia Mateusz Dzieduszycki, rzecznik prasowy kurii warszawsko-praskiej.

Dyspensa tak, ale pomódl się

Warszawa

Warszawa: strefy jedzenia i niejedzenia mięsa w piątki 25 kwietnia i 2 maja 2014

W kościołach archidiecezji warszawskiej na lewym brzegu Wisły wierni mogli usłyszeć w dwie ostatnie niedziele komunikaty o zwolnieniu ze zwyczajowego postu. Najpierw w piątek, 25 kwietnia, a teraz w najbliższy – 2 maja. Metropolita warszawski Kazimierz Nycz  zobowiązuje tylko korzystających z dyspensy, by w piątek ofiarowali dowolną modlitwę według intencji, którą poleca papież Franciszek. Np. za pokój między narodami.

To już nie pierwszy raz, gdy kardynał Nycz patrzy łaskawszym okiem na wiernych ze swojej diecezji. Np. w piątek, 31 grudnia 2010 r., pozwolił nie tylko jeść mięso, ale też brać udział „hucznych zabawach”. Z kolei w piątek, 11 listopada 2011 r., przyznał, że „Święto Niepodległości sprzyja rodzinnemu i radosnemu przeżywaniu”.

Dwie kanapki na moście

Inaczej postąpił wtedy ordynariusz warszawsko-praski Henryk Hoser (prawy brzeg Wisły), który nie zwolnił wiernych z postu. Jego ówczesny kanclerz ks. Wojciech Lipka przekonywał wtedy że „świętować można też przy rybie”. Udzielił też praktycznej rady: Jak pan przechodzi mostem przez Wisłę, trzeba wyrzucić kiełbasę, a wyciągnąć ser.

Rzecznik kurii warszawsko-praskiej Mateusz Dzieduszycki przyznaje, że teoretycznie możliwa jest sytuacja, w której ktoś będzie pościł w domu na prawym brzegu Wisły, a w pracy po drugiej stronie rzeki wyciągnie sobie kanapkę z szynką.

Źródło->

Dodaj komentarz

avatar