Historia prześladowań religijnych

Polecam książkę Historia prześladowań religijnych, autor: Jonathan Kirsch. Jest to jedno z najlepszych wydanych w Polsce opracowań historii inkwizycji, omawiające także jej ideologię i metody. Autor demaskuje również manipulacje stosowane przez dzisiejszych apologetów inkwizycji. Książka jest bardzo dobrze udokumentowana, autor korzysta z wielu źródeł i zamieszcza obszerną bibliografię.

Historia prześladowań religijnych


Od XIII do XIX wieku Kościół katolicki realizował program doktrynalnych czystek, stosując terror, tortury i śmierć do eliminowania tych, których oskarżał o odstępstwa – nie tylko w czynach, ale również w myślach – od oficjalnej kościelnej doktryny. Kirsch opisuje te prześladowania, pokazuję makabryczne metody i narzędzia kościelnych oprawców. Ale nie koncentruje się wyłącznie na religijnym sadyzmie i bestialstwie, ostrzega również przed świeckimi reżimami, które mają w sobie „ducha inkwizycji”, walczą z wolnością słowa, stosując strach i przemoc w celu podporządkowania sobie ludzi. 

Historia prześladowań religijnych to wnikliwa książka, napisana kompetentnie, a jednocześnie przystępnie, warta przeczytania.

Kup książkę ->

Dodaj komentarz

avatar