Co wiedział Jan Paweł II o pedofilii księdza Marciala Maciela?

Ofiary księży-pedofilów krytykują prałata Sławomira Odera, który twierdzi, że Jan Paweł II nie wiedział o przestępstwach pedofilskich księdza Marciala Maciela Degollado – pisze agencja Reuters.

Katolicki prałat, który prowadził proces kanonizacyjny Jana Pawła II, niedawno zaprzeczył zarzutom, że papież przymykał oko na jeden z największych skandali pedofilskich w Kościele. „Nie ma żadnego śladu osobistego zaangażowania Ojca Świętego w tę sprawę”, powiedział ksiądz Sławomir Oder, zapytany, co papież wiedział o występkach księdza Maraciala Maciela, założyciela skompromitowanego katolickiego zgromadzenia Legion Chrystusa.

Ksiądz Marcial Maciel Degollado przez wiele lat prowadził podwójne życie jako pedofil, kobieciarz i narkoman, kierując jednocześnie założonym przez siebie zgromadzeniem – uznawano go za wzór  wybitnego przywódcy religijnego. Legion Chrystusa miał wielu zamożnych darczyńców o  konserwatywnych poglądach, którzy widzieli w zgromadzeniu bastion przeciwko liberalizmowi w Kościele.

Zgromadzenie, działające na całym świecie, przez wiele lat cieszyło się poparciem Jana Pawła II, a Watykan odrzucał oskarżenia seminarzystów, którzy zarzucali Macielowi, że wykorzystywał ich seksualnie, nawet jako 12-latków. Ale Jan Paweł II zdecydowanie popierał Maciela, nawet gdy narastała krytyka poczynań księdza.

Co wiedział papież?

Jan Paweł II błogosławi Marciala Maciela Degollado

W 2004 roku Jan Paweł II przyjmuje i błogosławi Marciala Maciela Degollado, kiedy znane już były zarzuty pod adresem księdza o wykorzystywanie seksualne dzieci.

Zdaniem obrońców Jana Pawła II, jego współpracownicy mogli wie­­dzieć, że za­rzu­ty wo­bec Ma­cie­la są praw­dzi­we, ale ukry­wa­li więk­szość in­for­ma­cji przed pa­pie­żem. A Jan Paw­eł II wie­rzył, że te za­rzu­ty są ele­men­tem dzia­łań prze­ciw­ko Koś­cio­łowi, po­dob­nych do tych, ja­kie wła­dze ko­mu­nis­tycz­ne pro­wa­dzi­ły w Pol­sce w okre­sie zim­nej woj­ny.

Krytycy zmarłego papieża kwes­tionują tę wersję.

„Papież sprawuje ogromną władzę i nie może jednocześnie uniknąć odpowiedzialności za masowe wykroczenia tylko dlatego, że jego doradcy mogli starannie izolować go od drastycznych szczegółów”, oświadczyła amerykańska organizacja Survivors Network of Those Abused by Priests (SNAP), zrzeszająca ofiary księży-pedofilów.

W 2004 roku, pomimo trwającego śledztwa kanonicznego wobec księdza Maciela w związku z zarzutami o pedofilię, papież Jan Paweł II przyjął go na uroczystej audiencji i udzielił mu błogosławieństwa.

Dwa lata później, rok po śmierci Jana Pawła II, nowe watykańskie śledztwo wykazało, że zarzuty – wcześniej odrzucane – były prawdziwe. Papież Benedykt XVI nakazał Macielowi przejście na emeryturę i życie w „modlitwie i pokucie”.

Maciel zmarł w 2008 roku, a po jego śmierci ustalono, że miał także kilkoro dzieci z co najmniej dwoma różnymi kobietami – odwiedzał je regularnie i wysyłał im pieniądze. Dochodzenie wykazało, że ksiądz Maciel również wykorzystywał seksualnie własne dzieci.

Źródło: uk.reuters.com

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Liczba wątków
1 Liczba odpowiedzi w wątkach
0 Followers
 
Przejdź do najczęściej ocenianego komentarza
Przejdź do najpopularniejszego wątku
3 Liczba autorów komentarzy
free.minde.urlikONA Autorzy najnowszych komentarzy
najnowszy najstarszy oceniany
e.urlik

Super, że piszesz o tym i mam nadzieję, że się nie usmażysz (i nie usmarzysz, choć nie wiem co to znaczy). Zastanawiam się, dlaczego polscy dziennikarze są dalecy od pisania prawdy o JP2 i zbrodniach kościoła katolickiego przeciwko ludzkości, do których JP2 przyłożył nie tylko prawicę, ale i resztę członków. W latach 80-tych byłam we Włoszech (jednym z najbardziej katolickich krajów w Europie) i na murach widziałam hasła typu „Papież – Polak wyp…j”. A u nas buduje się legendę. Bez komentarza. Blog super!

ONA
ONA

Bije na glowe debilom, sa sie biora takie pomioty? mam nadzieje ze sie usmarzysz w piekle.