Watykan będzie ponownie przesłuchany w ONZ w sprawie przestępstw seksualnych

Watykan w przyszłym miesiącu po raz kolejny zostanie przesłuchany w ONZ w celu sprawdzenia reakcji Kościoła katolickiego na przestępstwa seksualne księży – informuje huffingtonpost.com.

W dniach 5-6 maja watykańscy urzędnicy będą przesłuchani przez komitet ONZ odpowiedzialny za monitorowanie procesu wdrażania Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur.

Kwestią sporną jest to, czy podejście Kościoła do skandali seksualnych narusza międzynarodowe normy zakazujące torturowania osób małoletnich – na ten temat wymijająco wypowiedział się główny rzecznik prasowy Watykanu, ksiądz Federico Lombardi. Stolica Apostolska nadal realizuje  swoje zobowiązania podjęte w imieniu państwa Watykan i przedstawia okresowe raporty, zgodnie z procedurami przewidzianymi w konwencji, powiedział rzecznik.

Już po raz drugi tym roku ONZ zbada globalną reakcję Watykanu na przestępstwa seksualne księży. W styczniu urzędnicy watykańscy zeznawali osiem godzin przed Komitetem ONZ ds. Praw Dziecka. W lutym Komitet wydał raport, w którym potępił Watykan za przyjęcie polityki umożliwiającej księżom wykorzystywanie seksualne tysięcy dzieci. Komitet zaapelował, by Watykan natychmiast usunął z szeregów Kościoła wszystkich duchownych winnych pedofilii i podejrzanych o takie czyny.  Źródło ->

Dodaj komentarz

avatar