Wycięto 231 drzew po to, żeby postawić rzeźby Jana Pawła II

Rzeczywistość potrafi być bardziej przewrotna niż najbardziej wyszukane żarty. Satyryczny serwis Joemonster.org uznał za jeden z najlepszych dowcipów primaaprilisowych ten o wycince drzew w Kraśniku, które mają być zastąpione rzeźbami Jana Pawła II (link). Ale okazuje się, że to wcale nie był żart.

Sprawę wycinki 231 lip w kraśnickim parku miejskim, który od ubiegło czwartku nosi imię Jana Pawła II opisał „Dziennik Wschodni”. Urzędnicy przekonywali, że wycięte lipy powrócą na swoje miejsce, ale już w innej postaci. Zamiast nich park ma bowiem ozdabiać dwanaście rzeźb przedstawiających papieża, a to jako aktora, górskiego turystę czy też kajakarza. Rzeźby powstaną z wyciętych drzew.

Sztuka czy kicz?

27 kwietnia, w dniu kanonizacji Jana Pawła II, rzeźby zostaną zaprezentowane mieszkańcom Kraśnika. Bez względu na to, czy będą już skończone czy też nie, zaznacza Szczepan Ignaczyński, rzeźbiarz i współorganizator imprezy. O wartość artystyczną figur nie martwi się burmistrz miasta, Mirosław Włodarczyk. Ci rzeźbiarze nie są nowicjuszami, przekonuje.

Doktor Kazimierz Ożóg

Historyk sztuki dr Kazimierz Ożóg: ”Może to i jakiś hołd, ale czy na pewno kompletny i mądry?”

Nie wszyscy jednak są tego pewni. Historyk sztuki dr Kazimierz Ożóg zauważa, że w Polsce jest już około siedmiuset pomników Jana Pawła II. Siedem setek w większości miernych i kiczowatych pomników z plastiku, kamienia i brązu naprawdę może męczyć, mówi naukowiec, który swój doktorat poświęcił pomnikom papieża powstałym za jego życia.

Uważam, że pomysł na szybki plener i zwielokrotnienie papieża w drewnie jest odbiciem naszej nieskomplikowanej i lichej świadomości znaczenia przyszłego świętego, mówi dr Ożóg. Może to i jakiś hołd, ale czy na pewno kompletny i mądry? Niby w drewnie przez tydzień można coś zdziałać, ale raczej nie będzie to nawet cień klasy ołtarza mariackiego, ale zwykły świątek.

Miasto i powiat zapłacą

Rzeźby Jana Pawła II będą kosztowały około 20 tys. zł. Przedsięwzięcie sfinansuje wspólnie miasto i powiat. Na rękę rzeźbiarze dostaną po 1300 zł. Ale rzeźby to nie wszystko. W kraśnickim parku ma być więcej papieskich elementów: na ławkach pojawią się tabliczki, na których znajdą się cytaty z encyklik Jana Pawła II.

Rzeźby Jana Pawła II zamiast drzew

Źródło: www.dziennikwschodni.pl

Dodaj komentarz

avatar